HISTORIA WSPÓLNOTY FZŚ W KONIAKOWIE - ROMITORIUM FRANCISZKAŃSKIE W JAWORZYNCE

Przejdź do treści

Menu główne:

HISTORIA WSPÓLNOTY FZŚ W KONIAKOWIE

15 kwietnia 20111 to dzień zakończenia Misji Świętych w parafii św. Bratłomieja w Koniakowie. Misje święte prowadził o. Błażej Sekula OFM. Ponieważ był to czas bardzo owocny duchowo dla całej parafii, więc aby to upamiętnić życzeniem ks. Proboszcza Jerzego Kiery, za aprobatą rekolekcjonisty o. Błażeja oraz pozostałych Ojców Franciszkanów w Jaworzynce na Śliwkuli było, aby w koniakowskiej Parafii powstał Trzeci Zakon Franciszkański.
Pod koniec miesiąca kwietnia 2011 r. ks. Proboszcz Jerzy Kiera w ogłoszeniach parafialnych poinformował parafian o tej inicjatywie i zaprosił wszystkich zainteresowanych tą formacją duchową na spotkanie w dniu 7 maja 2011 r.

Było to spotkanie informacyjne i uczestniczyło w nim 60 osób. Opiekunem formacyjnym został o. Syrach Janicki OFM z Pustelni na Śliwkuli w Jaworzynce.
Spotkania formacyjne trwały przez okres 1 roku i odbywały się w pierwszą sobotę miesiąca. Rozpoczynały się Mszą św. z konferencją. Po Mszy św. odbywały się spotkania formacyjne połączone z modlitwą.

Po rocznej formacji 14 kwietnia 2012 r. Postulat rozpoczęło 50 osób, a w krótkim czasie dołączyło jeszcze kilka innych osób.

Po okresie półrocznym 6 października 2012 roku - Wielka Radość. Odbyło się bowiem przyjęcie do Nowicjatu FZŚ. Nowicjat rozpoczęło 55 osób. W uroczystości wzięła udział delegacja przełożonych z Regionu, z s. Anastazją Sikorą, przełożoną regionalną na czele. Na tę okoliczność Tercjarze zostali obdarowanikrzyżykami z San Damiano.

Rok formacji w Nowicjacie również był bardzo owocny duchowo dla całej naszej wspólnoty. Odbyły się również 2 spotkania innego typu niż zwykle:
Pierwsze to spotkanie braterskie, któe odbyło się w miesiącu maju, w Pustelni na Śliwkuli. Było to spotkanie modlitewne i rekreacyjne przy ognisku, które przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze, tworząc poczucie jedności.

Drugie spotkanie to pielgrzymka w dniu 22 czerwca 2013 r. na Górę św. Anny oraz do klasztoru i bazylik Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Tam odwiedziliśmy również Grotę Lourdzką. Pielgrzymce przewodniczył opiekun wspólnoty. O. Syrach Janicki OFM. Był to czas błogosłąwionego przebywania całej wspólnoty w miejscach bliskich sercu wspólnotom franciszkański. Wielkie przeżycie dla każdego z jej uczestników.

Po rocznej formacji w Nowicjacie 4 października 2013 roku w Uroczystość św. Franciszka z Asyżu przyżeczenia życia ewangelicznegona okres jednego roku podczas uroczystej Mszy św. złożyło 51 tercjarzy. Odbyły się również wybory do Zarządu i do Rady Wspólnoty FZŚ w Koniakowie. Kapitule wyborczej przewodniczyła przełożona Regionu s. Anastazja Sikora. Ona również te wybory zatwierdziła.

W związku z przenosinami o. Syracha Janickiego z Jaworzynki do Katowic, nowym aystentem wspólnoty został przebywający obnecnie w Pustelni o. Innocenty Kiełbasiewicz ofm. Pełni on tę funkcję do chwili obecnej.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego