KRONIKA - ROK 2008 - ROMITORIUM FRANCISZKAŃSKIE W JAWORZYNCE

Przejdź do treści

Menu główne:

KRONIKA - ROK 2008

Kronika

KRONIKA PUSTELNI NA ŚLIWKULI


ANNO DOMINI 2008


2008.01.01 W Imię Boże zaczynamy nowy rok AD 2008. Jest u nas rodzina Bebłotów z Katowic jest więc i modlitewnie i wesoło.

2008.01.21 W Jabłonkowie zmarł w wieku 95 lat p. Rudolf Płoszek mąż p. Stanisławy. Był to wielki dobrodziej naszej pustelni. Po swej śmierci przeznaczył sporą sumę za którą zostanie sfinansowana budowa drogi do pustelni i przebudowa stodoły. Pogrzeb w Jabłonkowie odprawił o. Syrach. Rozpoczynamy odprawianie mszy gregoriańskich za duszę śp. Rudolfa Płoszka.

2008.02.06 Popielec. W tegorocznym Wielkim Poście o. Syrach wygłosi rekolekcje parafialne w Istebnej, na Stecówce, Jabłonkowie i Ustroniu. Oby nie zabrakło sił i natchnienia.

2008.02.013 Rekolekcje w Istebnej dla parafian i gimnazjum (pomimo lęków o. Syracha) wypadły bardzo dobrze i ofiarność też nadzwyczajna. Ale po zakończeniu rekolekcji o. Syrach padł chory i prawie tydzień musiał przeleżeć w łóżku.

2008.03.16 Ostatnia seria rekolekcji rozpoczyna się w Ustroniu w Niedzielę Palmową. Święte Triduum jak zwykle przeżywamy w kościele parafialnym w Koniakowie.

2008.04.05 Uczestniczymy w ślubach wieczystych br. Nazariusza Winklera w Pawłowicach. Br. Nazariusz okazał wiele życzliwości romitorium, organizując między innymi kolektę na rzecz pustelni w swojej rodzinnej parafii.

2008.04.06-11 Prowincjał Franciszkanów Konwentualnych z Pragi, przywiózł dwóch swoich braci diakonów, którzy w naszej pustelni przygotowują się do święceń kapłańskich.

2008.05.06 Nasz dobrodziej Robert Szotkowski i jego firma z Jabłonkowa, rozpoczęła generalne malowanie klasztoru. Trzeba przyznać, że malarze wywiązali się ze swego zadania na medal i pustelnia wygląda jak nowa

2008.05.08 Straż pożarna z Koniakowa odbyła przy naszej pustelni ćwiczenia i przy „okazji" rozebrała nam stodołę. Rozbiórka rozpoczęła się ok. 10 00 i po południu ze stodoły pozostało już tylko wspomnienie. Część elementów ze starej stodoły będzie wykorzystana przy budowie nowej wiaty i garażu. Po malowaniu i rozbiórce stodoły w sobotę w pustelni generalne sprzątanie.

2008.05.22 W tym roku uczestniczymy w procesji na Boże Ciało ze Stecówki na Mlaskawkę.

2008.06.07 O. Prowincjał i o. Ezdrasz zabrali o. Syracha na kapitułę namiotów do Viareggio. Zebrali się tam bracia przebywający w zachodnich klasztorach naszej Prowincji. O. Syrach wygłosił dla nich wykład o pięknie modlitwy. Kapitułę wszyscy uznali za bardzo udaną.

2008.06.09 Firma pana Jerzego Zowady z Istebnej-Wilcze, zabrała się do budowy nowych zabudowań na miejscu starej stodoły. Projekt tarasu, garażu i wiaty wykonała p. Krajewska z Wrocławia. Całość budowy finansuje nasza dobrodziejka p. Płoszkowa z Jabłonkowa.

2008.06.10  Rozpoczynają się problemy z naszą Pandą. Samochód dosyć dobrze nam służył ale niestety zaczął się psuć i po wielkich trudnościach awarię usunął serwis z Zabrza.

2008.06.11 Rekolekcje w naszej pustelni rozpoczyna s. Anna karmelitanka bosa z Tarnowa.

2008.06.21 Nasza wspólnota uczestniczy w historycznie pierwszej kapitule namiotów w Panewnikach. O. Syrach wygłosił na niej wykład na temat piękna modlitwy. Było to nowe bardzo piękne przeżycie i doświadczenie braterstwa. Wróciliśmy z kapituły bardzo podniesieni na duchu.

2008.06.30 Do naszej pustelni przybyli na swe dni dialogu i skupienia bracia którzy tworzą „wspólnotę itinerantów". Z naszej Prowincji byli to bracia Efraim i Wit, a z Prowincji św. Jadwigi br. Wit i Zacheusz. W środę rano 2 VII wyruszyli na swoją pierwszą po ojczystej ziemi, wyprawę apostolską.

2008.07.01 Czas wakacji to także okres zastępstw w dekanacie. O. Syrach przez kilka dni zastępował Proboszczów w Koniakowie, na Stecówce, Kubalonce i Trzycatku. Prawie przez cały okres wakacyjny gościliśmy w pustelni różnych rekolektantów: współbraci, świeckich i siostry zakonne.

2008.07.13 W naszej pustelni swoje rekolekcje odprawiła nowo wybrana Matka Generalna konwentu Sióstr Elżbietanek w Jabłonkowie, s. Judyta Jochymek. Należy i trzeba podkreślić w tym miejscu przyjaźń i pomoc jakie siostry Elżbietanki dają naszej wspólnocie.

2008.07.23 Firma pana Zawady zakończyła swoje dzieło i trzeba przyznać że nowa budowla prezentuje się znakomicie i bardzo funkcjonalnie.

2008.07.27 Ks. Proboszcz Jerzy Kiera z Koniakowa jako wyraz swej wdzięczności za pomoc duszpasterską w swej parafii zaprosił o. Syracha z kazaniami i ofiarował całą niedzielną kolektę. Parafianie byli bardzo hojni i akurat starczyło na zakup opału na zimę.

2008.08.02 Porcjunkulę świętujemy razem z naszymi sąsiadami i dobrodziejami państwem Suszka. A na obiad jedziemy do Elżbietanek w Jabłonkowie.

2008.08.16 Tradycyjnie już przyjechał do nas br. Emanuel z prow. Św. Franciszka, który aktualnie jest furtianem i organistą w klasztorze we Wronkach. Br. Emanuel wykorzystuje swój czas jak to mówi na nadrobienie duchowych zaległości. W tym dniu rozpoczyna się też tradycyjne już zastępstwo na Kubalonce.

2008.08.24 Po odpuście w Koniakowie o. Syrach pojechał do Kobylina, gdzie ma wygłosić rekolekcje dla postulantów przed ich obłóczynami.

2008.08.30 O. Syrach uczestniczy w jubileuszowym spotkaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniakowie. Trzeba przyznać, że tutejsi strażacy od samego początku służyli wielką pomocą w urządzaniu pustelni i jej obejścia.

2008.09.05 Na swoje zakonne rekolekcje przyjechał o. Szymon pracujący na stale w Austrii. Trzeba przyznać, że jego opowieści o tym jak tam się pracuje, pomogły nam otworzyć oczy na sytuację Zakonu i Kościoła w Austrii.

2008.09.17 Już po raz kolejny przyjechali do nas tercjarze z rodzinnej parafii o. Syracha. Ich przyjazd zawsze jest związany z przyjęciem do nowicjatu albo ze złożeniem profesji. Jest u nas przez kilka dni br. Szaweł, profes czasowy z Panewnik.

2008.09.18 Na swoje wakacje przyjechał do nas o. Linus Marcisz - obecnie ojciec duchowny naszego nowicjatu.

2008.09.21 W niedzielę o. Linus uczestniczy razem z o. Syrachem w parafialnych dożynkach w Koniakowie.

2008.09.24-25  Na wizytację przyjechał o. Prowincjał Ezdrasz wraz z wikariuszem o. Antoninem. Minister Prowincjalny, posprawdzał i popieczętował księgi kanoniczne nie zgłaszając żadnych zastrzeżeń, co do funkcjonowania domu.

2008.09.28 Z racji zbliżającej się uroczystości św. Franciszka, zaprosiliśmy naszych księży z dekanatu na obiad, który upłynął w bardzo miłej atmosferze. Pomagała nam w przygotowaniach s. Nulla Karmelitanka od Dzieciątka Jezus, która odprawiała w pustelni swe rekolekcje. Br. Auksencjusz po południu wyjechał na swoje rekolekcje zakonne do Panewnik.

2008.10.01 Imieniny o. Syracha. O stół zatroszczyły się Siostry Boromeuszki z Ustronia, które przybyły na poranną Eucharystię. Później gości też nie brakowało. Byli Bracia z Cieszyna i Jabłonkowa no i nasze Siostry Elżbietanki z Jabłonkowa.

2008.10.08 Na swój dzień skupienia przyjechali wraz ze swoim asystentem ks. Waszutem z Bobczonki tercjarze z Górek

2008.10.11 Kolejny dzień skupienia w pustelni dla tercjarzy, tym razem dla naszych „Rodaków" z Istebnej. Przybył z nimi o. Leonard Stencel z Górek. Po południu o. Syrach pojechał do Panewnik na konferencję wykładowców. W tym roku wykłada duchowość klariańską.

2008.10.19 Ostatni już w tym roku odpust w dekanacie. Tym razem na Stecówce. Wieczorem o. Syrach wyjeżdża na swoje rekolekcje do Rybnika.

2008.10.27 Na swoje jak to określił „przedśmiertelne" rekolekcje przyjechał o. Błażej z prow. św. Franciszka. Jak na jubilata, trzyma się doskonale i w niczym nie ustępuje pola młodszym współbraciom.

2008.11.03 O. Syrach wygłosił w Górkach wykład o braterstwie na egzaminach kwinkwenalnych, a br. Auksencjusz 5 XI wraz z goszczącym u nas br. Bożydarem udał się na swoje spotkania braterskie.

2008.11.10 Swoje rekolekcje rozpoczyna u nas o. Maciej - jezuita z Czechowic. Wyróżnia się tym, że za pozwoleniem swego spowiednika, przez cały tydzień żywi się tylko chlebem i wodą. O. Syrach wykorzystuje jego obecność i jedzie do nowicjatu i postulatu z wykładami.

2008.11.30 W Cieszynie w naszym kościele klasztornym o. Syrach wygłasza rekolekcje dla wiernych i studentów. U nas zaś swoje rekolekcje odprawia o. Jonatan

2008.12.24 Czas przedwigilijny był naznaczony sprzątaniem domu i „oczyszczeniem" dusz w Koniakowie. Na wigilię pojechaliśmy do wspólnoty w Cieszynie. Wracając odwiedziliśmy z życzeniami Siostry Boromeuszki w Ustroniu. Na pasterce byliśmy tradycyjnie w Koniakowie. W pierwsze święto odwiedziliśmy naszych stolarzy: Zawado w a wieczorem naszych fundatorów Sikorów.

  Czas świąteczny minął bardzo spokojnie. Nie było zgodnie z naszym postanowieniem żadnych gości.


Ciąg dalszy czytaj Kronika - Rok 2009

Oglądaj w Galerii Kronika - Wpisy Gości

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego