KRONIKA - ROK 2013 - ROMITORIUM FRANCISZKAŃSKIE W JAWORZYNCE

Przejdź do treści

Menu główne:

KRONIKA - ROK 2013

Kronika

KRONIKA PUSTELNI NA ŚLIWKULI


ANNO DOMINI 2013


2013.01.01 W Imię Pańskie rozpoczynamy Nowy Rok AD 2013. Niewątpliwie będzie on wyjątkowy dla naszej pustelni. W maju minie, bowiem dziesięć lat od naszego przybycia do Jaworzynki. W maju odbędzie się też kapituła prowincjalna a z nią pewnie i przyjdą zmiany… W tych dniach odwiedził nas o. Rektor Witosław i mama br. Hieronima.

2013.01.06 Nagle przyszła tragiczna wiadomość. Ojciec o. Syracha przewrócił się w drodze z kościoła do domu i leży nieprzytomny w szpitalu w Jeleniej Górze. Ojciec Syrach, czym prędzej pojechał do jak się potem okazało do konającego już Ojca.

2013.01.09 W Janowicach Wielkich odbył się pogrzeb ŚP. Józefa Janickiego taty o. Syracha. Z pustelni wraz z naszymi dobrodziejkami Renią Zowada, Iwoną Kohut i Jadzią Juroszek pojechał o. Innocenty. Z Koniakowa przyjechał też bus z Tercjarzami.

2013.01.17 Pięknym gestem była też Msza Święta sprawowana w Koniakowie przez kapłanów z dekanatu za śp. Józefa przy bardzo licznym udziale parafian. Za tercjarze ze wspólnoty w Koniakowie złożyli się i zamówili Msze Święte Gregoriańskie za śp. Józefa, które będą odprawione w czerwcu.

2013.01.28 Kolejny pogrzeb zmarła ŚP. Jadwiga Haratyk z Wielkiego Potoku, która od początku istnienia naszej pustelni uczęszczała z mężem i synem do naszej kaplicy. W pogrzebie wziął udział o. Innocenty.

2013.02.09 O. Syrach jedzie do Miejskiej Górki z wykładami a następnie do Osiecznej gdzie ma przeprowadzić dni skupienia dla misjonarzy ludowych z Prowincji w. Franciszka.

2013.02.11 Jak grom z nieba przyszła z Watykanu wiadomość: Papież Benedykt XVI abdykuje. Zadziwienia i różnych komentarzy nie brakuje. My zaś w naszej pustelni postanawiamy się modlić…

2013.02.13 Trwając na modlitwie za Kościół i Papieża rozpoczynamy Wielki Post. Tym razem nie będzie on bardzo pracowity. O. Syrach wygłosi rekolekcje na Trzycatku a o. Innocenty w parafii k. Piotrkowa Trybunalskiego.

2013.02.14 W Panewnikach u o. Syracha broni się trzech magistrantów. Warto podkreślić, że jeden z braci – br. Karol napisał b. dobrą pracę o pustelniach w naszym Zakonie. Razem z o. Innocentym postanowiliśmy ją w przyszłości wydać.

2013.03.12 O. Innocenty wyjeżdża na rekolekcje wielkopostne oraz praz na swoje osobiste do Woźnik k. Grodziska Wielkopolskiego. Mamy już skład kapituły prowincjalnej. Jako deputowany z naszej wspólnoty pojedzie o. Syrach. Kandydatami na urząd prowincjała zostali wybrani Ojcowie: Antonin, Józef, Dymitr i Filip. Komentarzy (różnych) nie brakuje. Ogólnie widać „nową falę” złożoną z młodszych współbraci, co jest znakiem pozytywnym.

2013.03.19 Dziś w uroczystość św. Józefa na Watykanie papież Franciszek inauguruje swój pontyfikat. Radość i nadzieja to chyba najlepsze słowa, które oddają to, co cały świat katolicki nosi w tych dniach w swoim sercu. Ojciec Święty jest Jezuitą z Argentyny i przynosi prawdziwie franciszkowego ducha do Wspólnoty Kościoła. Rozpoczyna się nowa epoka w Kościele. Te Deum Laudamus!

2013.03.26 Jedziemy do Panewnik na pogrzeb o. prof. Jozafata, który dosyć nagle zmarł na nowotwór i przy okazji przywozimy br. Metodego Misia, który z nami spędzi Święta Wielkanocne.

2013.03.28 Rozpoczynamy Święte Triduum. Jak zwykle spowiadamy w Koniakowie i tam też uczestniczymy w Obrzędach. Zamiast spodziewanej wiosny mamy atak zimy i po codziennym dosypywaniu mamy więcej śniegu niż na Boże Narodzenie.

2013.03.31 Ale Wielkanoc! Cały czas pada śnieg. Wiosny ani nie widać ani nie czuć! Ale pomimo tego mamy w naszych sercach radość ze zwycięstwa Pana. Na tegoroczny konwent na Trzycatku przychodzi nam przebijać się przez zaspy. Co za czasy!

2013.04.01 W dniu dzisiejszym swoją posługę jako kronikarz naszego domu zakończył br. Syrach. Serdeczne Bóg zapłać za jego pracę. Od tej chwili kronikarzem będzie br. Innocenty.

2013.04.02 Dzisiaj właśnie konwent Wielkanocny. Jak się spodziewaliśmy drogi zaśnieżone. Konwent rozpoczął się o godzinie 11 wspólną Eucharystią sprawowaną u Matki Bożej Frydeckiej na Trzycatku. W gronie wszystkich kapłanów dekanatu oraz licznie zgromadzonych wiernych modliliśmy się w intencji wszystkich parafii i ich duszpasterzy oraz w intencji zmarłych. Kazanie jak zwykle wygłosił br. Syrach jako ojciec duchowny dekanatu. Po części liturgicznej odbyła się część sprawozdawcza i rekreacyjna.

2013.04.03 Br. Syrach pojechał przeprowadzić dzień skupienia dla sióstr do Jabłonkowa. Wieczorem br. Innocenty wyjechał do Katowic.

2013.04.04 Br. Innocenty dzisiaj w Katowicach. pojechał na badania do kardiologa.

2013.04.05 Br. Syrach spotkał się dzisiaj wieczorem z jednym z kręgów Domowego Kościoła

2013.04.06 Dzisiaj br. Syrach spotkał się z organizującą się jeszcze w dalszym ciągu wspólnotą Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy parafii św. Bartłomieja w Koniakowi. Po spotkaniu udał się do Istebnej aby koncelebrować Mszę św. w intencji kleryków V rocznika seminaryjnego diecezji Bielsko-Żywieckiej, którzy zorganizowali tam swoje spotkanie wspólnotowe.

2013.04.08 Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiona z Wielkiego Tygodnia na dzień dzisiejszy. Odwiedził nas p. Andrzej Wróblewski z Katowic.

2013.04.09 Br. Innocenty był dzisiaj u laryngologa.

2013.04.11 Br. Syrach wyjechał dzisiaj do Warszawy aby przez trzy kolejne dni - do niedzieli włącznie - prowadzić czas skupienia dla członków Wspólnot Jerozolimskich

2013.04.12 W godzinach wieczornych br. Innocenty uczestniczył w spotkaniu ze Słowem Bożym wspólnoty alkoholików. Spotkanie miało miejsce w domu parafialnym parafii w Istebnej. Obecnych było 4 osoby

2013.04.13 Br. Innocenty pełnił dzisiaj posługę w zastępstwie ks. Proboszcza Wiesława na Trzycatku. M.in. celebrował obrzędy błogosławienia ślubu.

2013.04.14 Podobnie jak wczoraj br. Innocenty zastępował przebywającego na swoich rekolekcjach kapłańskich ks. proboszcza Wiesława na Trzycatku. Późnym wieczorem z Warszawy wrócił br. Syrach.

2013.04.15 W godzinach wieczornych przyjechała na trzy dni p. Wanda Kiolbasa, dziewica konsekrowana z archidiecezji katowickiej.

2013.04.19 Br. Innocenty pojechał dzisiaj do Jabłonkowa z posługą spowiednika.

2013.04.20 Całą wspólnotą pojechaliśmy dzisiaj do Jabłonkowa na uroczystość obłóczyn. Br. Syrach wrócił wcześniej aby o 13 celebrować uroczystość udzielenia sakramentu małżeństwa w Koniakowie.

2013.04.21 Dzisiaj IV Niedziela Wielkanocna. Po Mszy św. w Koniakowie za nowożeńców na obiad pojechaliśmy do Jaworzynki do ks. prałata Jerzego Palarczyka, z okazji jego imienin. W radosnej atmosferze cieszyliśmy się doskonałym jedzeniem jak i wspólnotą kapłanów dekanatu.

2013.04.23 Br. Syrach udał się dzisiaj do Cieszyna aby przeprowadzić dzień skupienia dla tamtejszej wspólnoty franciszkańskiej. W godzinach wieczornych na zaproszenie ks. prałata Jerzego Patalonga, emerytowanego proboszcza parafii w Istebnej i dziekana dekanatu istebniańskiego radowaliśmy się z okazji jego imienin w Istebnej. Przybyli również wszyscy kapłani dekanatu.

2013.04.26 W dniu dzisiejszym na trzy dni przyjechał nasz współbrat, br. Antoni Rojek. Na co dzień posługuje we wspólnotach kustodii Ziemi Świętej, a który w naszej wspólnocie spędził wcześniej pół roku.

2013.04.27 Mogliśmy się dzisiaj cieszyć obecnością naszych młodych braci z seminarium, którzy na zaproszenie ks. Proboszcza z Istebnej, ks. Tadeusza Pietrzyka, uświetnili swoją grą wieczorną Mszę św. i po niej dali krótki koncert połączony ze wspólną modlitwą. Po tym spotkaniu w kościele w domu parafialnym w Istebnej miała miejsce krótka rekreacja. Również dzisiaj oddaliśmy do przeglądu i naprawy czerwoną pandę.

2013.04.28 V Niedziela Wielkanocna. Otrzymaliśmy zaproszenie od p. Małyjurków z Istebnej na obiad z którego z radością skorzystaliśmy. Wieczorem br. Syrach wyjechał do Katowic-Panewnik aby wziąć udział w kapitule prowincjalnej.

2013.05.01 Dzisiaj we wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika w Katowicach Panewnikach kapituła prowincjalna dokonała wyboru nowych władz naszej Prowincji Zakonnej. Nowym ministrem prowincjalnym został br. Antonin Brząkalik, wikariuszem prowincji br. Dymitr Żeglin, definitorami zostali: br. Ezdrasz Biesok, br. Filip Kahlert, br. Witosław Sztyk, br. Konrad Zastawny i br. Wit Chlondowski.

2013.05.03 Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Br. Syrach o 7 rano celebrował w Koniakowie Msze św. w intencji strażaków z okazji ich święta patronalnego przypadającego w dniu jutrzejszym, św. Floriana. Br. Innocenty pojechał do Katowic na uroczysty obiad imieninowy nowego Ministra Prowincjalnego, br. Antonina. Natomiast po obiedzie w naszej grillowej altance spotkali się uczestnicy rekolekcji prowadzonych w Domu Rekolekcyjnym EMAUS.

2013.05.04 Odwiedzili nas dzisiaj nasi klerycy. Oni również jak wielu innych gości przed nimi skorzystali z naszej grillowej altany. Wieczorem br. Syrach udał się na spotkanie z Franciszkańskim Zakonem Świeckich do Koniakowa.

2013.05.06 Br. Syrach pojechał przeprowadzić dzień skupienia do sióstr Elżbietanek do Jabłonkowa. Będzie tam do jutra.
2013.05.08 Przyjechał br. Eliot Marecki ofm, przełożony współbraci pracujących w projekcie generalskim na wschodzie. Chce u nas odbyć swoje doroczne rekolekcje zakonne.

2013.05.10 Br. Innocenty był u diabetologa. Wieczorem br. Syrach miał spotkanie z koniakowskim kręgiem Domowego Kościoła.

2013.05.11 Obaj pojechaliśmy dzisiaj do Katowic-Panewnik aby wziąć udział w żałobnej uroczystości pogrzebowej naszego współbrata Cyriaka Wrzodaka, który po bardzo wielu dniach walki z ciężkimi chorobami, przegrał z kolejną, która go dotknęła. Requiescat in pace! Późnym popołudniem przyjechał na kilka dni w odwiedziny o. Antoni Rojek.

2013.05.12 Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Dzisiaj przypada doroczny odpust parafialny Dobrego Pasterza w Istebnej. Udaliśmy się całą wspólnotą na uroczysty obiad na plebani.

2013.05.13 Br. Innocenty pojechał dzisiaj do Katowic do kardiologa.

2013.05.15 Pożegnaliśmy dzisiaj br. Eliota, który wraca do Nowosybirska. Życzymy mu błogosławieństwa Bożego w podejmowanych przez niego i podległych mu braci dziełach. W godzinach popołudniowych przyjechali do nas w odwiedziny bracia postulanci ze swym wychowawcą, br. Melchizedekiem Olejokiem.

2013.05.17 Kolejna smutna uroczystość w Katowicach-Panewnikach: pogrzeb wieloletniego duszpasterza i asystenta Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce i w naszej Prowincji Zakonnej, br. Tarsycjusza Waszeckiego. Uroczystość zgromadziła wielu członków FZŚ przybyłych wraz ze swoimi pocztami sztandarowymi.

2013.05.19 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dzisiaj rano celebrowaliśmy Mszę św. Fundatorską za naszych dobroczyńców, p. Sikorów, z Istebnej.

2013.05.20 Przyjechał dzisiaj do nas Minister Prowincjalny aby przeprowadzić rozmowy co do naszej dalszej posługi. Najprawdopodobniej br. Syrach dostanie obediencję do Katowic-Panewnik aby tam objąć funkcję ojca duchownego Seminarium i sekretarza formacji permanentnej. Br. Innocenty pozostanie w Romitorium na co najmniej następne trzechlecia jako przełożony. W miejsce br. Syracha mają zostać skierowani dwaj bracia: Jarosław Werwiński jako wikary domu i ekonom oraz br. Boguchwał Orczyk. Obaj do tej pory posługiwali w klasztorze w Cieszynie.

2013.05.21 Od dzisiaj przez kilka dni będziemy zastępowali ks. Proboszcza Wiesława z Trzycatka. Dzisiaj posługę tę pełnił br. Innocenty. Br. Syrach pojechał natomiast do Cieszyna aby tam, u naszych współbraci poprowadzić miesięczny dzień skupienia.

2013.05.23 Całą wspólnotą pojechaliśmy do Katowic -Panewnik na sesję naukową poświęconą słudze Bożemu Gabriele Allegra, misjonarzowi Chin. On to, Włoch, nauczył się języka chińskiego i dokonał pierwszego przekładu Biblii na ten język.

2013.05.24 W godzinach rannych przyjechali do nas trzej bracia z krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych. Br. Syrach będzie im głosił rekolekcje przed przyjęciem święceń kapłańskich. Wieczorem br. Innocenty udał się do Istebnej na spotkanie modlitewne z grupą trzeźwych alkoholików.

2013.05.25 Br. Innocenty pojechał wcześnie rano do katedry w Bielsku-Białej aby wziąć udział w uroczystości udzielenia święceń kapłańskich ks. Jarosławowi Bieleszowi z Istebnej. Po tej uroczystości pojechał na wieczorne zastępstwo do naszych współbraci do Koszarawy

2013.05.26 Uroczystość Najświętszej Trójcy i Dzień Matki. W południe wzięliśmy udział we Mszy św. Prymicyjnej ks. Jarosława Bielesza w kościele parafialnym p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej. Po obiedzie pojechaliśmy na kawę urodzinową do p. Anny Kaczmarzyk do Koniakowa. Obchodziła ona 80 rocznicę urodzin. Wieczorem br. Innocenty pojechał na dwa dni do Krakowa, natomiast br. Syrach gościł członków koniakowskiej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na wspólnym ognisku.

2013.05.29 Pożegnaliśmy dzisiaj naszych braci konwentualnych, którzy zakończyli święty czas rekolekcji odśpiewaniem uroczystego Te Deum w naszej kaplicy zakonnej.

2013.05.30 Uroczystość Najświętszych Ciała i Krwi Pańskich. Tradycyjnie obchodzimy tę uroczystość i bierzemy udział w procesji eucharystycznej w parafii w Koniakowie. Po południu na kilka dni na skupienie przyjechała p. Aleksandra Niesyto z Katowic.

2013.05.31 Br. Innocenty pojechał do Jabłonkowa spowiadać siostry.

2013.06.01 Dzień Dziecka. Podczas porannej Eucharystii modliliśmy się w intencji dzieci. W godzinach popołudniowych br. Innocenty pojechał do Zabrza, aby tam w parafii p.w. Bożego Ciała na zaproszenie ks. Proboszcza wygłosić kazania odpustowe podczas jutrzejszej uroczystości patronalnej. Wieczorem pożegnała nas p. Aleksandra Niesyto.

2013.06.03 Po południu przyjechała p. Wanda Kiołbasa na swoje tradycyjne skupienie. Tym razem będzie tylko do jutra.

2013.06.06 Br. Innocenty pojechał do Katowic na dwudniowe badania kardiologiczne. Br. Syrach pełnił po południu tradycyjną pierwszoczwartkową posługę konfesjonału dla dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Koniakowie.

2013.06.07 Br. Syrach pełnił po południu tradycyjną pierwszopiątkową posługę konfesjonału w Koniakowie. Późnym popołudniem wrócił z Katowic br. Innocenty.

2013.06.08 Tradycyjnie w pierwszą sobotę miesiąca br. Syrach udał się po południu do Koniakowa aby wziąć udział w spotkaniu tamtejszej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

2013.06.09 Pojechaliśmy dzisiaj do Cieszyna, gdzie swoje imieniny zakonne obchodził br. Efraim Kostrzewa.

2013.06.10 Byli u nas dzisiaj uczestnicy rekolekcji w koniakowskim Domu Rekolekcyjnym EMAUS. Skorzystali z grilla. Po południu Br. Syrach pojechał do Jabłonkowa aby przeprowadzić dni skupienia dla Sióstr Elżbietanek.

2013.06.11 Dzisiaj ks. Biskup Piotr Greger udzielał w Koniakowie sakramentu bierzmowania młodzieży naszego dekanatu, w związku z tym zastępowaliśmy księży duszpasterzy w Jaworzynce i na Trzycatku. Późnym popołudniem przyjechała na kilka dni skupienia p. Honorata Wojczyńska. Przywiozła namalowane przez siebie portrety dotychczasowych przełożonych Romitorium. Na portret załapał się również przyszły przełożony, br. Innocenty.

2013.06.12 Br. Syrach pojechał dzisiaj na kilka dni do Lublina, aby wziąć udział w obronie doktoratu br. Wita Chlondowskiego (z teologii dogmatycznej).

2013.06.14 Dostaliśmy dzisiaj zaproszenie na obiad do p. Kaczmarzyków z którego skwapliwie skorzystaliśmy

2013.06.15 Br. Syrach celebrował dzisiaj wespół z ks. Wikarym Marcinem Bytomskim w Istebnej z okazji jego 9 rocznicy święceń kapłańskich. Po południu wzięliśmy udział w uroczystości jubileuszowej p. Jana Waszuta z Koniakowa Centrum. Odbyło się liturgicznie i gastronomicznie.

2013.06.16 XI Niedziela zwykła. Br. Syrach pojechał do Kleczy do swojej rodziny. Po południu opuściła nas p. Honorata.

2013.06.17 Wrócił br. Syrach. Przyjechał ze swoim bratem Markiem. Na wieczór zostaliśmy zaproszeni na kolację do p. Golików.

2013.06.18 Br. Innocenty wziął dzisiaj w południe udział w pogrzebie taty ks. Tadeusza Michałka SCJ w Istebnej

2013.06.19 Wieczorem przyjechali na modlitewno-rekreacyjne spotkanie członkowie wspólnoty rodzin z Jabłonkowa.

2013.06.21 Br. Innocenty pojechał z posługą spowiedziową do Jabłonkowa do Sióstr Elżbietanek. Br. Syrach wieczorem spotkał się z kręgiem koniakowskim Domowego Kościoła.

2013.06.22 Br. Innocenty pojechał dzisiaj do Cieszyna aby wziąć udział w uroczystości jubileuszu 50-lecia życia zakonnego s. Bogusławy Hulanik, boromeuszki z tamtejszego klasztoru. Br. Syrach towarzyszył koniakowskiej wspólnocie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w pielgrzymce na Górę Świętej Anny. Wieczorem odwiedził nas br. Nereusz Mróz.

2013.06.23 XII Niedziela Zwykła. Br. Innocenty przywiózł dzisiaj swoją mamę Stefanię, która spędzi z nami kilka dni. Po południu br. Syrach pojechał również do swojej mamy do Janowic. Będzie tam do końca tygodnia.

2013.06.24 Na kilka chwil przyjechali dzisiaj br. Jarosław i br. Boguchwał. Przywieźli część swoich rzeczy i zrobili mały rekonesans swojego przyszłego miejsca posługiwania.

2013.06.27 Wrócił br. Syrach a br. Innocenty odwiózł swoją mamę do Katowic.

2013.06.28 Br. Innocenty wziął dzisiaj udział w pogrzebie taty naszego współbrata, proboszcza w Chorzowie, br. Emanuela Ligockiego, który odbył się w Jaworzynce.

2013.06.29 Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Swoje imieniny zakonne obchodził dzisiaj br. Piotr Mędrak, przełożony wspólnoty w Koszarawie. Br. Innocenty pojechał więc z życzeniami do Koszarawy. Wrócił wieczorem aby rozpocząć swój urlop Br. Syrach zaś wziął udział we Mszy św. za 50-latków w Koniakowie.

2013.06.30 . Br. Syrach wziął udział w uroczystości odpustowej w Jaworzynce, które w tym roku połączone były z prymicjami biskupimi ks. Bp Wiesława Krótkiego OMI, który pochodzi z tej parafii oraz z pożegnaniem odchodzącego proboszcza. ks. Jerzego Palarczyka. Uroczystość zgromadziła licznych wiernych, zarówno duchownych jak i świeckich, z dekanatu jak i spoza niego. Wiele osób spośród świeckich ubranych było w piękne regionalne stroje.

2013.07.01 Spotkali się u nas dzisiaj członkowie Straży Granicznej. Na Mszy św. i potem na krótkiej rekreacji przy grillu.

2013.07.06 Tradycyjne spotkanie koniakowskiej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przeprowadził dzisiaj br. Syrach.

2013.07.07 Wieczorem wrócił z urlopu br. Innocenty Przyjechał do nas br. Walenty Piechaczek, który chce z nami spędzić kilka dni aby w ten sposób przygotować się do pełnienia funkcji magistra postulatu na którą został mianowany na kongresie kapitulnym.

2013.07.08 W dniu dzisiejszym dokonało się przekazanie klasztoru. W związku z przenosinami do Katowic-Panewnik funkcję przełożonego przestał pełnić br. Syrach a podjął ją br. Innocenty. W godzinach wieczornych br. Syrach wyjechał poprowadzić probację naszych braci przygotowujących się do złożenia ślubów wieczystych.

2013.07.12 W dniu dzisiejszym niespodziewanie odwiedził nas Jaworzynczanin, ks. bp Wiesław Krótki. Celebrował Mszę św. jubileuszową jednego ze swych bliskich znajomych

2013.07.13 Dzisiaj swoje imieniny zakonne obchodził były Minister Prowincjalny Ezdrasz Biesok. Br. Innocenty z br. Walentym udali się z życzeniami do Katowic. Wieczorem br. Innocenty wziął udział w Istebnej w spotkaniu modlitewnym trzeźwych alkoholików.

2013.07.14 XV Niedziela Zwykła. W południe odwiedził nas br. Samuel Kukiełka wraz z grupą 20 osób, głównie młodzieży z chorzowskiej wspólnoty Zacheusz.

2013.07.15 Obaj pojechaliśmy dzisiaj do Bielska-Białej. Br. Innocenty na zakupy do Misericordii a br. Walenty do Sióstr Jadwiżanek do Bystrej aby omówić sprawę rekolekcji charyzmatycznych, które ma poprowadzić w ich domu.

2013.07.16 Na dzień skupienia przyjechała s. Katarzyna, elżbietanka z Jabłonkowa.

2013.07.17 Br. Innocenty wziął dzisiaj udział w Koniakowie w pogrzebie p. Marii Urbaczki, długoletniej dobrodziejki naszego Romitorium. Wieczorem br. Walenty służył kapłańską posługą grupie sióstr Albertynek z młodzieżą

2013.07.21 XVI Niedziela Zwykła. Wzięliśmy dzisiaj udział w Koniakowie w uroczystości 75 rocznicy urodzin p. Jana Zowady (Spiwoka). Najpierw była uroczysta suma w kościele a potem uroczysty obiad w karczmie Kopyrtołka.

2013.07.22 Odwiedziła nas dzisiaj grupa młodzieży oazowej III stopnia, z punktu oazowego na Zapasiekach. Najpierw odbyła się spowiedź a następnie br. Walenty wygłosił im konferencję nt. powołania i wspólnoty. Wieczorem odbył się pożegnalny grill gdyż jutro w południe br. Walenty opuszcza Romitorium.

2013.07.23 Na obiad przyjechali rodzice br. Walentego. Po posiłku i rekreacji zabrali swego syna i pojechali do domu. Br. Walentemu życzymy obfitości Bożych łask na miejscu nowego posługiwania w Kobylinie.

2013.07.24 Br. Innocenty pojechał do Jabłonkowa spowiadać siostry Elżbietanki.

2013.07.26 Wieczorem br. Syrach wrócił z probacji. Br. Innocenty odebrał go z Cieszyna. Tylko się przepakował i pojechał na urlop.

2013.07.27 W południe br. Innocenty wziął udział w pogrzebie mamy ks. Tadeusza Michałka SCJ w Istebnej. Wieczorem zaś po tradycyjnej Mszy św. za + Martę Waszut - tym razem okazją była 10 rocznica śmierci - odbyło się miłe spotkanie przy grillu z p. Janem Waszutem i Rodziną.

2013.07.28 XVII Niedziela Zwykła. Po południu odwiedził nas br. Bazyli Skaźnik z grupą kilkunastu osób - młodzieży związanej z chorzowskim Centrum Powołaniowym Trzej Towarzysze.

2013.07.29 Br. Innocenty udał się dzisiaj do Bielska-Białej aby przeprowadzić w urzędach wywiad odnośnie do zasad załatwiania numeru Regon i NIP dla naszego Romitorium.

2013.07.30 Br. Innocenty pojechał dzisiaj wcześnie rano do Ustronia aby dokonać serwisu instalacji LPG w czerwonej Pandzie i zrobić zbieżność opon.

2013.07.31 Br. Innocenty odwiedził dzisiaj swoją mamę w Katowicach, która ubiegłej nocy została przyjęta w trybie nagłym do Centralnego Szpitala Klinicznego na oddział wewnętrzny. Okazało się że sprawa nie jest aż tak zła, jak się wydawało ale mama pozostanie w szpitalu ok. 2 tygodnie.

2013.08.02 Odpust Porcjunkuli. Święto Patronalne naszego Romitorium. Po uroczystej porannej Mszy św. odbyła się tradycyjna już rekreacja dla wszystkich jej uczestników. Na godzinę 11 br. Innocenty udał się do Jabłonkowa aby tam wziąć udział w uroczystej celebracji, której przewodniczył Ordynariusz Ostrawsko-Opawski bp. Frantisek Vaclav Lobkovitz.

2013.08.04 XVIII Niedziela Zwykła. Z urlopu powrócił br. Syrach. Rozpoczęły się ostatnie dni jego pobytu w pustelni. Spędzi je na porządkowaniu swoich spraw, pożegnaniach i pakowaniu. Wyjazd pod koniec sierpnia.

2013.08.05 Na kilka dni przyjechała na rekolekcje s. Elżbieta, klaryska z Kalisza.

2013.08.06 Odwiedziła nas dzisiaj 60-osobowa grupa młodzieży oazowej z Istebnej. Po wieczornej Mszy św. na Stecówce br. Innocenty pojechał odwiedzić mamę do szpitala w Katowicach.

2013.08.08 Wieczorem zostaliśmy zaproszeni do p. Małyjurków z Koniakowa na kolację. Oczywiście skorzystaliśmy z radością z zaproszenia. Odbyło się ono w radosnej przyjacielskiej atmosferze.

2013.08.09 Br. Innocenty pojechał dzisiaj do Katowic aby odebrać ze szpitala mamę i umożliwić jej udział w pogrzebie jej brata. Wrócił wieczorem aby wziąć udział w spotkaniu wspólnoty Sychar.

2013.08.10 Br. Syrach pojechał przedpołudniem do Jabłonkowa aby pobłogosławić ślub swoich znajomych. Po południu wzięliśmy udział we Mszy św. za zaprzyjaźnionych z nami Nowożeńców. Wieczorem br. Syrach wziął udział w pożegnalnym spotkaniu z koniakowską wspólnotą Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Od dzisiaj opiekę nad tą wspólnotą przejmuje br. Innocenty

2013.08.11 XIX Niedziela Zwykłą. Pożegnała nas dzisiaj s. Elżbieta, klaryska z Kalisza. Po południu przyjechały siostry Elżbietanki z Jabłonkowa aby pożegnać się z br. Syrachem oraz świętować felix vigilia imienin br. Innocentego. Było spotkanie przy grillu.

2013.08.12 Imieniny br. Innocentego. Rano br. Syrach pojechał do Ustronia wyspowiadać i pożegnać się z siostrami Boromeuszkami i przywiózł przygotowany przez nie obiad. Na uroczystym posiłku w południe zebrali się bracia goście z Cieszyna, Jabłonkowa i Koszarawy. Wieczorem przyjechała na dzień skupienia s. Imelda z Jabłonkowa.

2013.08.13 Wieczorem na dzień skupienia przyjechała kolejna Elżbietanka jabłonkowska, s. Ludmiła. Wieczorem też przyjechali br. Sergiusz Bałdyga i Witosław Sztyk.

2013.08.14 Wieczorem na Mszy św. była obecna s. Benedykta Majeranowska, serafitka z Koniakowa wraz ze swoimi rodzicami i rodziną. Wieczorem też zawitała kolejna Elżbietanka: s. Karolina

2013.08.15 Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Uroczystość Patronalna naszej Prowincji. Jednocześnie jest to dzień odpustu parafialnego na Trzycatku. Odpowiadając na zaproszenie ks. Proboszcza Wiesława udaliśmy się na Trzycatek na świętowanie razem z całym dekanatem. Br. Syrach na 17 pojechał do Istebnej na Mszę św. o uzdrowienie. Wieczorem przyjechała na swój dzień skupienia Mateczka Judyta, Elżbietanka z Jabłonkowa. Br. Innocenty pojechał późnym wieczorem do Zabrza aby jutro rano wcześnie stawić się na badaniach w szpitalu kardiologicznym.

2013.08.16 Badania br. Innocentego wypadły pomyślnie. Wieczorem w naszej Pustelni spotkaliśmy się ze wspólnotą rodzin z Jabłonkowa. Na swój dzień skupienia przyjechała s. Teresa.

2013.08.17 Wzięliśmy dzisiaj udział w uroczystości ślubnej zaprzyjaźnionych nowożeńców w Istebnej. Wieczorem br. Syrach pojechał do koniakowa rozpocząć posługę kaznodziejską, którą będzie kontynuował w dniu jutrzejszym. W ten sposób pragnie się pożegnać z całą parafią, w której posługiwał dziesięć lat. Na dzień skupienia przyjechała s. Paula.

2013.08.18 XX Niedziela Zwykła. Br. Syrach żegna się z parafią w Koniakowie. Wieczorem skorzystaliśmy z zaproszenia na kolację do p. Legierskich w Koniakowie.

2013.08.19 Z samego rana br. Syrach pojechał do Katowic przygotować swoją przeprowadzkę. Około południa przyjechał br. Justyn Majewski, z prowincji reformackiej aby odbyć u nas swoje roczne rekolekcje zakonne. Przyjechała też p. Jadwiga Juroszek również na kilka dni skupienia w Romitorium.

2013.08.20 Odwiedziły nas dzisiaj siostry Służebniczki z małą grupką dzieci, przebywających na rekolekcjach na Buczniku. Wieczorem pojechaliśmy na kolację do p. Małyjurków z Koniakowa.

2013.08.21 Wieczorem przyjechała grupka parafian z Koniakowa. Na Mszę św. oraz aby pożegnać się osobiście z br. Syrachem

2013.08.22 Br. Innocenty pojechał na 16 z posługą konfesjonału do Koniakowa. Zbliża się tam odpust parafialny.

2013.08.23 Dzisiaj z samego rana br. Syrach korzystając z pomocy p. Bolka Haratyka z Wielkiego Potoku i jego syna Pawła zapakował wszystkie swoje rzeczy do busa i wywiózł do Katowic. Wrócił późnym popołudniem aby jeszcze wieczorem wziąć udział w ostatnim spotkaniu kręgu Domowego Kościoła, którym opiekował się przez kilka lat. Br. Innocenty pojechał spowiadać do Koniakowa.

2013.08.24 Pojechaliśmy dzisiaj na obiad urodzinowy do p. Jadwigi Juroszek do Istebnej. Po tym radosnym spotkaniu br. Syrach pojechał do Katowic a br. Innocenty na spowiedź do Koniakowa. Br. Syrach wróci jeszcze do Romitorium za tydzień aby w niedzielę pożegnać się z wiernymi w naszej kaplicy domowej

2013.08.25 XXI Niedziela Zwykła i Odpust parafialny ku czci św. Bartłomieja Apostoła w Koniakowie. Br. Innocenty i br. Justyn udali się na uroczystą Sumę odpustową i po niej na obiad z księżmi dekanatu istebniańskiego.

2013.08.26 Po śniadaniu naszą Pustelnię opuścił br. Justyn Majewski by wrócić do swojego klasztoru we Włoszech.

2013.08.28 Przyjechali dzisiaj br. Symplicjusz wraz z br. Jarosławem, którzy przywieźli resztę rzeczy br. Jarosława i br. Boguchwała. Na obiedzie pojawił się również br. Eligiusz z Jabłonkowa.

2013.08.29 Zawitali do nas dzisiaj mężczyźni odbywający swe rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym EMAUS w towarzystwie naszego współbrata br. Rafała Koguta. Modlili się w naszej kaplicy i niektórzy skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania. W międzyczasie pojawił się również p. Gburek, elektryk z Małyszów aby zorientować się co do potrzeb naszego domu wymiany oświetlenia na bardziej oszczędne. Wieczorem odbyło się spotkanie dekanalne w Koniakowie.

2013.08.30 Odbyło się dzisiaj spotkanie z p. Grzegorzem Rabinem oraz Józefem i Janem Małyjurkami na temat malowania naszego domu. Byłoby to pierwsze malowanie wszystkich pomieszczeń od czasu utworzenia Romitorium. Ustaliliśmy, że odbędzie się ono po planowanym remoncie jednego z pokojów na początku przyszłego roku. Wieczorem br. Innocenty pojechał do Istebnej na spotkanie modlitewne z trzeźwymi alkoholikami.

2013.08.31 Zawitał do nas dzisiaj br. Syrach, który w południe pobłogosławił w Koniakowie zaprzyjaźnionym nowożeńcom, o 14 spotkał się z koniakowskimi strażakami i który jutro będzie się żegnał z naszymi wiernymi. Wieczorem miało w naszym domu miejsce spotkanie animatorów wspólnoty Ogień Boży. Było obecnych ok 15 osób.

2013.09.01 XXII Niedziela Zwykła. Rano odbyło się uroczyste pożegnanie br. Syracha, który w Romitorium przebywał od początku jej utworzenia, przez około 10 lat. Kaplica pękała w szwach. Obecna była również orkiestra. Po uroczystej liturgii odbyła się równie uroczysta rekreacja. Nieco zakłócił ją deszcz ale nikomu zbytnio on nie przeszkadzał. Późnym wieczorem z urlopu wrócił br. Boguchwał. Przywiózł resztę swego bagażu z Cieszyna, gdzie do tej pory posługiwał.

2013.09.02 Dzisiaj br. Innocenty udał się z posługą spowiedziową do sióstr. Najpierw do Jabłonkowa, do Sióstr Elżbietanek a następnie do Ustronia do Sióstr Boromeuszek.

2013.09.03 Dzisiaj o godz. 13 odbyła się Kapituła domowa nowej wspólnoty Romitorium. Wzięli w niej udział wszyscy bracia. Kapituła zakończyła się modlitwą za zmarłych współbraci i błogosławieństwem udzielonym przez br. Innocentego.

2013.09.04 Ok. godziny 10.30 zawitali do nas klerycy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, którzy pod opieką swego ks. Prefekta Pawła Tila na Bobczonce przeżywali swoje krótkie przygotowanie do rozpoczęcia nowego roku nauki. Było ich 20. Zorganizowali sobie adorację Najświętszego Sakramentu podczas której kilku z nich skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania. Wieczorem br. Boguchwał pojechał na spotkanie naszej zakonnej komisji Sprawiedliwość, Pokój i Integralność Stworzenia, która będzie jutro od samego rana obradować w Krakowie.

2013.09.05 Wieczorem odbyło się w Koniakowie spotkanie dekanalne dekanatu istebniańskiego na którym poproszono aby br. Innocenty przejął po br. Syrachu pałeczkę ojca duchownego dekanatu.

2013.09.06 Br. Boguchwał pojechał z posługą spowiedziową do Kamesznicy do Sióstr Sercanek. W okolicach obiadu odwiedził nas Rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach ks. Marek Panek. Wieczorem Br. Innocenty wraz z br. Boguchwałem pojechali spowiadać do Koniakowa.

2013.09.07 Br. Innocenty udał się po południu do Koniakowa aby poprowadzić spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Wieczorem przyjechali na grilla goście do br. Jarosława. Rekreacja odbyła się przy grillu.

2013.09.08 XXIII Niedziela Zwykła. Br. Innocenty pojechał wspomóc duszpastersko współbraci w Koszarawie. Zostanie tam na kilka dni urlopu. Po obiedzie przyjechał br. Salomon Duplicki, kleryk naszego WSD, który chce przeżyć na naszej Pustelni kilka dni skupienia. Wieczorem br. Boguchwał po raz kolejny udał się do Krakowa na spotkanie komisji Sprawiedliwość, Pokój i Integralność Stworzenia. Odbędzie się ono w dniu jutrzejszym. Br. Jarosław pojechał do Jabłonkowa oddać skrzynki po jabłkach, które dostaliśmy od Sióstr Elżbietanek.

2013.09.10 Wczesnym rankiem otrzymaliśmy wiadomość o śmierci br. Cecyliana Machalicy. Br. Jarosław pojechał żółtą pandą do Ustronia aby przeprowadzić serwis LPG. Potem pojechał do lekarza do Cieszyna. Wracając odstawił samochód do przeglądu u p. Marcina Gazurka z Istebnej. Br. Innocenty pojechał na drugą część urlopu.

2013.09.13 Przyjechała do nas dzisiaj na dwa dni w gości p. Aleksandra Eysymontt. Po południu odbyła się Msz św. wspólnoty Sychar. Celebrował ją br. Boguchwał. Po obiedzie opuścił nas br. Salomon by wrócić do panewnickiego Seminarium.

2013.09.15 XXIV Niedziela Zwykła. Dzisiaj w naszej gminie odbywają się dożynki. Br. Boguchwał pojechał na Trzycatek aby celebrować dodatkową Mszę św. za nowożeńców a br. Jarosław po południu pojechał do Chorzowa na urodziny swojej siostry.

2013.09.16 Przyjechała p. Wanda Kiołbasa na swój dzień skupienia. Będzie z nami do środy.

2013.09.17 Po południu br. Jarosław pojechał do Cieszyna do lekarza.

2013.09.19 Na 13 br. Jarosław i br. Boguchwał udali się na obiad do p. Bochynków na Wyrchczadeczkę.

2013.09.20 Od dzisiaj do niedzieli w naszej kaplicy spotykać się będzie grupa modlitewna pod przewodnictwem p. Mirosława Kućmierza z Pszczyny. W sumie 7 osób. Nocują u p. Bochynków. Wieczorem br. Boguchwał pojechał do Jaworzynki by koncelebrować tam Mszę św.

2013.09.21 Br. Innocenty był dzisiaj reprezentantem naszej wspólnoty na jubileuszu 50-lecia życia zakonnego s. Wiesławy Bury w Katowicach-Panewnikach. S. Wiesława, długoletnia katechetka przy naszej panewnickiej parafii pochodzi z Koniakowa. Br. Jarosław pojechał zaś do Chorzowa na ślub swojego rodzonego brata.

2013.09.22 XXV Niedziela Zwykła. Dzisiaj odpust na Kubalonce w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Naszym reprezentantem na odpuście był br. Boguchwał. Pożegnali się z nami dzisiaj też goście p. Bochynków.

2013.09.23 Przedpołudniem zawitał do nas ks. Ambroży Siemianowski z Orzesza-Jaśkowic. Będzie odbywał u nas swoje roczne rekolekcje kapłańskie. Będzie z nami do środy. Wieczorem wrócił z urlopu br. Innocenty.

2013.09.24 Br. Jarosław pojechał dzisiaj rano do Czechowic-Dziedzic aby tam w klasztorze i domu rekolekcyjnym Księży Jezuitów reprezentować naszą wspólnotę na dorocznym spotkaniu zakonów męskich naszej bielsko-żywieckiej diecezji. Br. Innocenty pojechał z posługą spowiedziowa do Jabłonkowa i do Ustronia.

2013.09.26 Br. Innocenty wraz z br. Jarosławem pojechali dzisiaj do Bielska-Białej na większe zakupy (Makro, Castorama, Misericordia) oraz do Kurii Diecezjalnej aby przedłużyć br. Jarosławowi poświadczenie o posłudze nadzwyczajnego szafarza Eucharystii w diecezji bielsko-żywieckiej.

2013.09.27 Br. Boguchwał pojechał z posługą spowiedziową do Sióstr Sercanek do Kamesznicy, do Sióstr Albertynek do Żabnicy i do Sióstr Elżbietanek do Cieszyna. Br. Innocenty wieczorem udał się do Istebnej na spotkanie modlitewne z trzeźwymi alkoholikami.

2013.09.28 Br. Boguchwał pojechał dzisiaj do krawcowej do Zabrza zamówić dla nas 3 nowe alby. Po południu w związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym pojawił się u nas kominiarz.

2013.10.01 W godzinach wieczornych br. Innocenty udał się do Koniakowa aby przeprowadzić próbę przed uroczystością złożenia pierwszej profesji we Franciszkańskim Zakonie Świeckich. Profesję ma złożyć ok 50 osób. Br. Boguchwał rozpoczął u nas w kaplicy zakonnej wspólnie z wiernymi nabożeństwa różańcowe, które tradycyjnie potrwają przez cały miesiąc

2013.10.02 Br. Innocenty pojechał rano do Jaworzynki na spotkanie z ks. Proboszczem, ks. Stanisławem Pindlem. Omówiono formy współpracy i wpisano w kalendarz najbliższe terminy zastępstw i pomocy duszpasterskiej. Po południu opróżniliśmy szambo aby nie było problemów z nim w zimie kiedy wszystko przykryje śnieg.

2013.10.03 W godzinach rannych br. Innocenty pojechał do Koniakowa aby z p. Danutą Juroszek wypełnić dokumenty potrzebne do nadania numeru Regon i NIP. Po południu br. Jarosław pojechał na Transitus do Cieszyna. Po drodze odwiedził naszych dobrodziejów ze Stecówki - p. Haratyków. Otrzymał kilka kilogramów jabłek. Zahaczył również o Wisłę gdzie rozpytał o koszty telefonu komórkowego, który chcemy założyć w ramach oszczędności na Romitorium.

2013.10.04 Uroczystość Świętego Ojca naszego Franciszka z Asyżu i odpust w naszej wspólnocie. Po uroczystej porannej Mszy św. odbyła się tradycyjna już rekreacja z wiernymi. Dzieliliśmy się radością przy kawie i smakowitym cieście które przyniosła p. Helena Suszka z Koniakowa. Wieczorem pojechaliśmy całą wspólnotą do Koniakowa aby wziąć udział w uroczystości złożenia pierwszej profesji we Franciszkańskim Zakonie Świeckich przez 56 osób. Profesję przyjęła s. Anastazja Sikora z Bielska-Białej, Przełożona Rady Regionalnej FZŚ. Ona też poprowadziła pierwszą kapitułę wyborczą wspólnoty koniakowskiej. W wyniku wyborów powołany został zarząd wspólnoty w osobach: s. Bogumiła Legierska - Przełożona; br. Franciszek Legierski - zastępca; Małgorzata Michałek - Kronikarz; Jan Zowada - Mistrz Formacji i Maria Zielińska -- Skarbnik.

2013.10.05 Dzisiaj br. Boguchwał przeprowadził dzień skupienia dla Sióstr w Ustroniu a w naszym domu gościła wspólnota absolwentów akademickich z Dąbrowy Górniczej Ząbkowic wraz z ks. Stanisławem Puchałą. Po Mszy św. w naszej kaplicy urządzili sobie rekreację przy grillu.. Późnym wieczorem zjawił się br. Mateusz Smolarczyk, proboszcz z Zabrza, który jutro będzie głosił u nas kazanie odpustowe.

2013.10.06 XXVII Niedziela Zwykła i u nas Uroczystość Odpustowa ku czci świętego Ojca naszego Franciszka z Asyżu. Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił nasz współbrat z Zabrza, br. Mateusz Smolarczyk. Na obiad o godz. 13 stawili się wszyscy kapłani dekanatu istebniańskiego.

2013.10.08 Br. Innocenty pojechał dzisiaj do Bielska-Białej do GUS aby uzyskać numer REGON a potem do Katowic na kolejne badania kardiologiczne które odbędą się jutro z samego rana w Klinice na Ochojcu.

2013.10.09 Br. Jarosław był dzisiaj w Kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej i w końcu pozytywnie załatwił przedłużenie pozwolenia na udzielanie komunii św. dla siebie.

2013.10.10 Dzisiaj całą wspólnotą pojechaliśmy do Koszarawy aby tam świętować imieniny nowego gwardiana br. Anioła Zielińskiego.

2013.10.11 Br. Boguchwał pojechał dzisiaj spowiadać siostry do Kamesznicy i Żabnicy. O 17 miała u nas miejsce Msza św. zamówiona przez Radę Gminy za śp. Małgorzatę Wieczorek. Natomiast o 19 spotkała się przy naszym ołtarzu wspólnota Sychar.

2013.10.12 Wieczorem br. Innocenty wraz z br. Boguchwałem pojechali do Koniakowa do Domu Rekolekcyjnego Emaus aby pomóc w spowiadaniu rekolektantów.

2013.10.13 XXVIII Niedziela Zwykła i Uroczystość Odpustowa na Stecówce. W tym roku kaznodzieją odpustowym był br. Boguchwał z naszej wspólnoty. Oczywiście wszyscy pojechaliśmy na uroczysty Obiad odpustowy na który zaprosił nas nowy ks. Proboszcz Grzegorz Kotarba.

2013.10.14 Br. Jarosław pojechał dzisiaj do Częstochowy na spotkanie braci zakonnych. Jest to Ogólnopolska Pielgrzymka Braci Zakonnych. Będzie tam do środy. Br. Innocenty pojechał zacząć dzień skupienia dla braci w naszej wspólnocie w Cieszynie.

2013.10.15 Br. Innocenty wrócił po południu z Cieszyna gdzie prowadził dzień skupienia dla braci w naszej wspólnocie w Cieszynie.

2013.10.16 Br. Innocenty pojechał spowiadać siostry do Jabłonkowa i Ustronia a wieczorem do lekarza do Katowic.

2013.10.17 Br. Boguchwał pojechał do Istebnej na spotkanie wspólnoty Ogień Boży. Br. Jarosław do lekarza do Cieszyna a br. Innocenty do Katowic.

2013.10.18 Wieczorem br. Boguchwał spotkał się z kręgiem koniakowskim Domowego Kościoła, którym wcześniej opiekował się br. Syrach.

2013.10.19 Br. Innocenty wraz z br. Jarosławem dwoma samochodami pojechali z braćmi i siostrami z FZŚ do Górek Wielkich na wybory do Rady Regionalnej FZŚ. Podczas tego spotkania dokonano reelekcji s. Anastazji Sikora na Przełożoną Rady Regionalnej.

2013.10.20 Na obiedzie gościliśmy mamę i rodzeństwo br. Jarosława. Br. Innocenty pojechał do Skomielnej Czarnej, do klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów aby wziąć udział w Szkole dla Spowiedników.

2013.10.23 Br. Jarosław pojechał dzisiaj do Jabłonkowa skąd przywiózł 4 wiadra aronii oraz krzaki dzikich róż, które zasadziliśmy w naszym obejściu.

2013.10.24 Br. Jarosław pojechał dzisiaj do Cieszyna do lekarza.

2013.10.26 Br. Boguchwał udał się dzisiaj do Kamesznicy, Żabnicy i do Cieszyna aby wyspowiadać siostry.

2013.10.27 XXX Niedziela Zwykła. Wieczorem przyjechał do nas br. Daniel Waszek, który w nadchodzącym tygodniu odprawi u nas swoje rekolekcje zakonne.

2013.10.28 Przeżywaliśmy dzisiaj w naszej wspólnocie dzień skupienia. Odbył się on wspólnie z braćmi z Koszarawy. Konferencje głosił br. Andrzej Trzęsicki.

2013.10.29 Br. Innocenty wziął wieczorem udział w spotkaniu zarządu koniakowskiej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Omówiono Statuty Narodowe FZŚ.

2013.10.30 Br. Innocenty pojechał dzisiaj spowiadać siostry do Jabłonkowa.

2013.11.01 Uroczystość Wszystkich Świętych. Przed południem pojechaliśmy całą wspólnotą do Cieszyna aby świętować imieniny br. Jonatana Stanka. Potem, na 15 wróciliśmy do Koniakowa aby wziąć udział w nabożeństwie i procesji na cmentarz. Po procesji br. Innocenty i br. Boguchwał wspólnie odprawili Mszę św. w koniakowskim kościele parafialnym i po niej wszyscy zostaliśmy zaproszeni na kolację do ks. Proboszcza Jerzego Kiery. Wieczorem u nas w domowej kaplicy odprawiliśmy nabożeństwo różańcowe za zmarłych. Będziemy je odprawiać przez całą oktawę.

2013.11.02 Wieczorem br. Innocenty pojechał do Istebnej na spotkanie modlitewne trzeźwych alkoholików.

2013.11.03 Zostaliśmy dzisiaj zaproszeni na obiad do p. Gorzołków na Jaworzynkę-Krzyżówkę. Po obiedzie br. Innocenty pojechał do Katowic, aby jutro rano odwieźć swoją mamę do Kliniki Kardiochirurgii w Katowicach-Ochojcu, po drodze odwożąc br. Daniela do Ustronia do domu rodzinnego.

2013.11.04 Wracając dzisiaj z Katowic br. Innocenty zatrzymał się w Ustroniu u Sióstr Boromeuszek aby wraz z br. Jarosławem współświętować z siostrami uroczystość patronalną Sióstr Boromeuszek, wspomnienie św. Karola Boromeusza, które dzisiaj przypada. Wieczorem przyjechała na swoje dni skupienia p. Wanda Kiołbasa. Będzie u nas aż do środy.

2013.11.05 Br. Boguchwał pojechał dzisiaj do naszych współbraci do Zabrza aby tam odebrać uszyte alby.

2013.11.06 Przed południem br. Innocenty spotkał się z ks. Proboszczem z Koniakowa aby wspólnie omówić sprawę pomocy kolędowej w tym roku. Po południu pojechał do Katowic bo okazało się iż jego mama wskutek niedopatrzenia lekarskiego spadła ze stołu na którym była badana i złamała nogę.

2013.11.07 Br. Boguchwał posługiwał dzisiaj w Koniakowie z racji pierwszego piątku miesiąca. Br. Innocenty pojechał do Cieszyna aby porozmawiać z Siostrami Elżbietankami na temat przyjęcia jego mamy do zakładu opiekuńczo-leczniczego prowadzonego przez Siostry i założoną przez nie fundację.

2013.11.08 Br. Boguchwał pojechał dzisiaj do Kamesznicy i Żabnicy aby spowiadać siostry. Wieczorem br. Innocenty spotkał się w naszej kaplicy na modlitwie ze Wspólnotą Trudnych Małżeństw Sychar.

2013.11.09 O godz. 17 w Koniakowie odbyło się spotkanie wspólnoty FZŚ połączone z przyjęciem kolejnych osób do postulatu FZŚ. Spotkanie to zostało przeniesione z zeszłego tygodnia z powodu tego, że bardzo wielu tercjarzy pojechało w pierwszą sobotę listopada na tradycyjną pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wieczorem br. Jarosław pojechał do naszego klasztoru w Chorzowie na spotkanie braci naszej Prowincji.

2013.11.11 Święto Niepodległości. Wspólnotę naszą odwiedził ks. Adam Pukocz, wikary parafii rodzinnej br. Jarosława, wraz z grupą charytatywną tej parafii. Przyjechał również br. Bazyli, który odprawi u nas swoje rekolekcje zakonne.

2013.11.12 Dzisiaj br. Innocenty pojechał na spotkanie przełożonych naszej Konferencji Zachodniosłowiańskiej, które odbywa się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Będzie tam do piątku. Br. Jarosław pojechał do Cieszyna do Lekarza.
2013.11.13 Br. Boguchwał pojechał do Dominikanów do Korbielowa.
2013.11.15 Wrócił z Kalwarii br. Innocenty i przywiózł pierwszy tom nowego Brewiarza Franciszkańskiego, który udało się w końcu wydać. Wieczorem br. Boguchwał wziął udział w spotkaniu kręgu Domowego Kościoła w Koniakowie. Wracając pojechał do Katowic odwiedzić w Klinice swoją chorą mamę. Stan się ustabilizował ale rokowania niestety nie są wesołe.
2013.11.16 We wspomnienie św. Dydaka, patrona braci zakonnych, celebrowaliśmy dzisiaj Mszę św. w intencji wszystkich braci naszej prowincji a szczególnie w intencji br. Jarosława, wikarego domu i ekonoma domu. Przed południem br. Innocenty pojechał spowiadać Siostry do Jabłonkowa a br. Boguchwał do Sióstr Służebniczek do Istebnej na Andziołówkę. Po południu odwiedziła nas grupa 10 osób z Miasteczka Śląskiego, których ugościliśmy - jak wszystkie grupy - herbatą.
2013.11.01 XXXIII Niedziela Zwykła oraz wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Sióstr Elżbietanek w Jabłonkowie. Tradycyjnie już po południu udaliśmy się na rekreację do Jabłonkowa. Tym razem przygotowaniem zajęła się nasza wspólnota.
2013.11.18 Przyjechał do nas dzisiaj nasz współbrat z Opola br. Zenon Obuchowski. Będzie odbywał u nas swoje rekolekcje zakonne. Br. Innocenty pojechał do lekarza do Katowic (Gastrologa).

2013.11.19 Br. Innocenty dzisiaj od rana posługiwał braciom w Cieszynie, którzy przeżywali swój dzień skupienia.

2013.11.20 Br. Boguchwał pojechał do Zabrza odebrać zamówiony habit u krawcowej. Br. Innocenty wieczorem wziął udział w pierwszym spotkaniu drugiego koniakowskiego kręgu Domowego Kościoła.

2013.11.22 Do południa br. Boguchwał pojechał spowiadać siostry do Kamesznicy, Żabnicy i Cieszyna. Br. Innocenty popołudniu pojechał do Cieszyna przeprowadzić przyjęcie swojej mamy do zakładu Sióstr Elżbietanek zaś wieczorem do Ustronia spowiadać siostry Boromeuszki.

2013.11.23 Już od dzisiaj od godziny 9 rano br. Innocenty pomagał w przeprowadzeniu kolędy w Koniakowie - trasa: Podgrapy, Podklisiówka, Kuliki, Żurówka. Br. Jarosław zajął się przygotowaniem domu, zwłaszcza kaplicy do Adwentu.

2013.11.24 XXXIV Niedziela Zwykła i Uroczystość Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata. Od godziny 13 bracia Innocenty (Trasa: Pańska Łąka) i Boguchwał (Trasa Matyska) kolędowali w Koniakowie.

2013.11.25 Dzisiaj w naszej wspólnocie wraz z braćmi z Koszarawy przeżywaliśmy dzień skupienia. Konferencję wygłosił br. Andrzej Trzęsicki. Wieczorem przyjechał ks. Andrzej Żmuda z Zabrza-Kończyc aby odprawić swoje rekolekcje kapłańskie.

2013.11.26 Dzisiaj dokonaliśmy przeglądu serwisowego w czerwonej pandzie oraz serwisu instalacji LPG.

2013.11.28 Br. Jarosław pojechał do lekarza do Cieszyna.

2013.11.29 Przed południem br. Innocenty pojechał do Jaworzynki aby tam z ks. Proboszczem Stanisławem omówić sprawy związane z pomocą duszpasterską jakiej możemy udzielić w przyszłym roku tej parafii. Na 13 całą wspólnotą udaliśmy się do Istebnej do Pizzerii u Józefa, należącej do Fundatorów naszego Romitorium aby dokonać uroczystego poświęcenia nowo dobudowanej części pizzerii. Potem skorzystaliśmy ochoczo z zaproponowanego wybornego posiłku. Wieczorem pojechaliśmy do Koszarawy na rekreację felix vigilia br. Andrzeja Trzęsickiego.

2013.11.30 Kolejny dzień naszego kolędowania w Koniakowie. Br. Innocenty poszedł na trasę: Mała Łączka, Chrechlówki, Cisowe a br. Boguchwał na trasę: Wołowa Podplenisko. Od 9 rano. Br. Jarosław spotkał się w tym czasie z fachowcem od programatora pieca C.O. w naszej kotłowni.

2013.12.01 I Niedziela Adwentu. Do południa br. Boguchwał pojechał ze Mszą św. i konferencją do Sióstr Elżbietanek w Zabrzegu. Po południu poszliśmy ponownie na kolędę w Koniakowie. Br. Innocenty na trasę: Koniaków Centrum, a br. Boguchwał na trasę: Rastoka, Polanki, Zarastoka. Wieczorem przyjechał br. Hugon Prochoń na swoje rekolekcje zakonne. Wieczorem też już po kolędzie br. Innocenty pojechał na ostatnie 5 dni tegorocznego urlopu. Pozostali bracia pojechali do Jabłonkowa na imieniny tamtejszego przełożonego, br. Eligiusza Mazura.

2013.12.04 Dzisiaj na godz. 10 br. Boguchwał pojechał do Koniakowa aby koncelebrować Mszę św. ku czci św. Barbary w intencji koniakowskich górników.

2013.12.05 Tradycyjnie już w pierwszy czwartek miesiąca br. Boguchwał pojechał na 16 do Koniakowa spowiadać dzieci i młodzież gimnazjalną.

2013.12.06 Podobnie jak wczoraj tak i dzisiaj br. Boguchwał pojechał spowiadać do Koniakowa na 16. Wcześniej udał się z tą samą posługą do Sióstr do Kamesznicy i Żabnicy. Wieczorem z krótkiego urlopu przyjechał br. Innocenty. Przywiózł 53 intencje bezterminowe od Wikariusza Prowincji, br. Dymitra Żeglina.

2013.12.07 Kolejny dzień kolędowania w Koniakowie. Od godziny 9 br. Innocenty kolędował na trasie: Deje, Dejówka, Jasiówka a br. Boguchwał na trasie: Tkoczówka, Deje, Bryje.

2013.12.08 II Niedziela Adwentu. I powtórka z dnia wczorajszego tym razem od godziny 13. Trasy na dziś to: dla br. Innocentego Grabka, Fibaczka, Wyżrana a dla br. Boguchwała Zabagna i Rdzawka.

2013.12.09 Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP przeniesiona z wczoraj ze względu na pierwszeństwo niedziel adwentu nad uroczystością. Ponownie przeżywaliśmy dzisiaj u nas dzień skupienia wraz z braćmi z Koszarawy. Konferencję wygłosił br. Andrzej Trzęsicki. Po obiedzie odbyła się kolejna kapituła domowa naszej wspólnoty w której wzięli udział wszyscy współbracia. Kapituła zakończyła się modlitwą za zmarłych współbraci i błogosławieństwem udzielonym przez br. Innocentego.

2013.12.11 Br. Boguchwał pojechał dzisiaj do Sióstr Boromeuszek aby w ich wspólnocie przeprowadzić adwentowe rekolekcje. Będą one trwały do piątku

2013.12.12 Br. Jarosław pojechał do lekarza do Cieszyna. Wieczorem pojechaliśmy do Koniakowa na odpust w Domu Rekolekcyjnego Emaus z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Gwadelupe.

2013.12.13 Rocznica ogłoszenia Stanu Wojennego ’81. Wieczorem br. Innocenty wziął udział w spotkaniu modlitewnym w Istebnej wraz z grupką trzeźwych alkoholików. Br. Boguchwał wziął udział w spotkaniu swojego kręgu Domowego Kościoła w Koniakowie.

2013.12.14 I ponownie kolędowanie - od 9 rano - po Koniakowie. Trasy: br. Innocenty Legiery i Grapka a br. Boguchwał Gąszcz, Bombolówka, Jasiówka, Podplenisko.

2013.12.15 A dzisiaj od kolęda 13. III Niedziela Adwentu. Trasy kolędowe na dzisiaj to dla br. Innocentego Stoczek i Polana a dla br. Boguchwała Szkatułka, Gronik II, Małe Potoki.

2013.12.16 Kolejny przegląd i serwis czerwonej Pandy u p. Marcina Gazurka w Istebnej.

2013.12.17 Br. Innocenty miał dzisiaj pojechać do Jabłonkowa i potem do Cieszyna ale okazało się, że jego mama w trybie pilnym musi być przeniesiona do Szpitala Śląskiego na nefrologię więc od razu pojechał do Cieszyna pomóc w tym transferze. Spędził w Szpitalu Śląskim 12 godzin gdyż tyle trwało przyjęcie do szpitala!

2013.12.18 Dzisiaj br. Innocenty przeprowadził dzień skupienia dla braci w Cieszynie.

2013.12.19 Br. Jarosław udał się dzisiaj do lekarza do Cieszyna. Odwiedził przy okazji mamę br. Innocentego. Br. Boguchwał wieczorem w Istebnej wziął udział w spotkaniu wspólnoty Ogień Boży.

2013.12.20 Br. Boguchwał pojechał dzisiaj do Kamesznicy, Żabnicy i Cieszyna a br. Innocenty na zaległą spowiedź do Jabłonkowa.

2013.12.21 Nie było dzisiaj kolędowania ze względu na bliski okres Bożego Narodzenia, natomiast zdecydowanie zaczyna się okres spowiedzi przedświątecznej i dlatego obaj kapłani naszej wspólnoty pełnili tę posługę w Koniakowie od godz. 16.

2013.12.22 IV Niedziela Adwentu. Podobnie jak wczoraj spowiadaliśmy dzisiaj w Koniakowie od godziny 11.

2013.12.23 I dzisiaj powtórka z Soboty: Spowiedź od 16 w Koniakowie. Br. Jarosław zajął się rozwiezieniem życzeń świątecznych do osób, którym w ten sposób chcemy wyrazić naszą wdzięczność i radość ze wspólnego obchodzenia Bożego Narodzenia.

2013.12.24 Wigilia Bożego Narodzenia. Wcześnie rano br. Innocenty pojechał do Koniakowa na spowiedź a następnie do Ustronia w tym samym celu. Przywiózł wiele rozmaitych prezentów i darów stołu od Sióstr Boromeuszek. Wieczorem tradycyjnie już udaliśmy się do Cieszyna na kolację wigilijną wraz z tamtejszą wspólnotą. Br. Innocenty wcześniej spędził popołudnie i wieczór na oddziale nefrologii Szpitala Śląskiego ze swoją mamą. O 17 zebraliśmy się w kościele cieszyńskim na wspólnych Nieszporach. Potem była kolacja wigilijna, wspólne kolędowanie przed żłóbkiem Pana i rekreacja. o 23 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Koniakowa na Pasterkę.

2013.12.25 Uroczystość Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy ją wspólnym przeżywaniem uroczystej Pasterki w koniakowskim kościele parafialnym. Po powrocie ok. godz. 2 w nocy gwałtowny wicher powyrywał nam żaluzje na tarasie garażu. Okazało się, iż powyrywał też wiele drzew z korzeniami i pozrywał kable elektryczne. Rano świętowaliśmy z garstką wiernych z Wielkiego Potoku, którzy zdołali się przedrzeć przez zawały drzew na drodze. Świętowaliśmy przy latarkach ale radośni Bożym Narodzeniem. Przy śniadaniu okazało się iż nieodzownie trzeba naprawić piecyk gazowy w kuchni gdyż w obecnym jego stanie gotowanie garnuszka wody zajęło nam 45 minut. Na obiad tradycyjnie już udaliśmy się do Koniakowa do p. Zowadów. Na podwieczorek do fundatorów naszej Pustelni, p. Sikorów z Istebnej z Beskidu. Wieczorem br. Boguchwał pojechał z życzeniami do mamy a br. Innocenty i Jarosław do Jabłonkowa z życzeniami do br. Natalisa Falkusa, który świętuje swe imieniny zakonne w tym dniu.

2013.12.26 Święto Świętego Szczepana Pierwszego Męczennika. Na porannej Mszy św., której przewodniczył br. Innocenty było tradycyjne poświęcenie owsa. o powrocie br. Boguchwała na chwilę do Cieszyna do mamy pojechał br. Innocenty.

2013.12.27 Święto Świętego Jana Apostoła. Na porannej Mszy św. poświęciliśmy zgodnie z tradycją dwie butelki wina świętojańskiego. Po śniadaniu udaliśmy się na kolędę. Br. Innocenty na Pustki a br. Boguchwał na Rupienkę.

2013.12.28 Święto Świętych Młodzianków Męczenników. Po Mszy św. odbyło się tradycyjne błogosławieństwo dzieci. Było obecne tylko jedno: Marysia Gorzołka z Wielkiego Potoku. Podobnie jak wczoraj tak i dzisiaj od rana obaj nasi kapłani kolędowali w Koniakowie.. Trasa była ta sama podzielona na pół: Matyska i Kadłuby. Dzisiaj to już ostatnia kolęda w tym roku. Bogu niech będą dzięki! Amen. Alleluja ;-)

2013.12.29 Niedziela Świętej Rodziny Jezusa Maryi i Józefa. Odpoczywaliśmy po wczorajszym kolędowaniu. Przed południem br. Innocenty pojechał do mamy do szpitala w Cieszynie. W dalszym ciągu przebywa na oddziale nefrologii choć podobno jest coraz lepiej. Wieczorem w Koniakowie wzięliśmy wszyscy udział w koncercie kolęd i pastorałek.

2013.12.31 Ostatni Dzień Roku - Wspomnienie św. Sylwestra papieża. Wieczorem całą wspólnotą udaliśmy się do Koniakowa na liturgiczne nabożeństwa zakończenia i podsumowania minionego roku.Ciąg dalszy czytaj   Kronika - Rok 2014

Oglądaj w Galerii Kronika - Wpisy Gości

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego