KRONIKA - ROK 2006 - ROMITORIUM FRANCISZKAŃSKIE W JAWORZYNCE

Przejdź do treści

Menu główne:

KRONIKA - ROK 2006

Kronika

KRONIKA PUSTELNI NA ŚLIWKULI


ANNO DOMINI 2006


2006-Styczeń Z modlitwą na ustach powitaliśmy Nowy Rok. Zaczął się on bardzo śnieżnie i jak się później okazało, śniegu tylko przybywało. Takiej śnieżnej zimy nie pamiętali nawet najstarsi górale. Dzięki Bogu omijały nas choroby i dzięki temu daliśmy rady z codziennym odśnieżaniem.

  Od pierwszego stycznia zakończył się także okres ulg ze strony ekonomicznej. Płacimy już tak jak wszystkie klasztory 25% od naszych dochodów i powoli spłacamy długi zaciągnięte w naszej kurii prowincjalnej.

2006-Luty Ponieważ awarie z prądem stały się dla nas bardzo uciążliwe, postanowiliśmy zamontować agregat prądotwórczy, co dokonał rodzony brat o. Syracha, p. Marek Janicki.

2006-Marzec Popielec. Ten czas dla naszej wspólnoty to nie tylko wysiłek pokutny ale i kaznodziejski. Rekolekcji głosiliśmy sporo, między innymi w Tychach, Kobylinie, Wiśle Głębcach i Koniakowie. Dzięki Bogu były zdrowie, siły i Boży zapał. I choć był już czas na wiosnę to zdawało się nam, że jesteśmy w środku zimy.

2006.04.13-16 Święte Triduum jak zwykle przeżywamy razem ze wspólnotą parafialną w Koniakowie. Gdzie służymy przy ołtarzu i w konfesjonale. Dni piękne ale zmęczenie pracowitym Wielkim Postem daje o sobie znać. Dopiero teraz w połowie kwietnia powoli przychodzi zima.

  Po Wielkanocy, zrobiliśmy podsumowanie naszych finansów. Dzięki Bogu spłaciliśmy nasze długi pozostałe jeszcze z budowy. Do spłacenia jest jeszcze tylko samochód Panda, który się doskonale spisał w naszych ciężkich zimowych warunkach. Nigdy nas nie zawiódł.

  W ustaleniu priorytetów inwestycyjnych, postanowiliśmy w czasie wakacji ogrodzić nasz teren płotem z żerdzi. Całością zajął się o. Rafał a prace zlecono niezawodnej firmie p. Zowady z Koniakowa.

2006.04.27 W Panewnikach święcenia diakonackie br. Jana Kolasy z Koniakowa. Uczestniczymy w nich razem z ks. Proboszczem z Koniakowa Jerzym Kierą.

2006.05.01 Nagle przyszła tak oczekiwana wiosna. Okazało się, że szkody po tegorocznym śniegu w całej okolicy są bardzo duże. Na szczęście ogrzewanie, dach i w ogóle cały dom przetrwał zimę bez uszczerbku.

2006.06.12 Historyczne zdarzenie. W naszej pustelni odbyło się definitorium. Punktualnie o 8 00 była Eucharystia, a potem po śniadaniu nasi definitorzy, z przerwami na obiad i kawę, gorliwie obradowali. Całość zakończyła się kolacją i wspólną rekreacją.

2006.07.03 Czas wakacji to praktycznie nieustanne rekolekcje w naszej pustelni różnych osób. Jedną z nich była s. Anna FMM, która na stałe przebywa od lat w Izraelu, a także przełożona sióstr Antoninek z Wielunia, która przy okazji uszyła o. Syrachowi habit.

2006.07.20 Po raz pierwszy w naszej pustelni nieszczęśliwy wypadek. O. Syrach w czasie gotowania obiadu przeciął sobie nożem ścięgno przy kciuku w lewej ręce. Na szczęście o. Rafał błyskawicznie zatamował krew a po wizycie na pogotowiu okazała się konieczna operacja w Cieszynie. Jeszcze tego samego dnia została ona przeprowadzona, a o. Syrach do poniedziałku pozostał w szpitalu. Wypadek ten pozmieniał wiele planów, a o. Syrach ponad miesiąc chodził z ręką w gipsie.

2006-Sierpień Firma p. Zowady wykonała nie tylko ogrodzenie ale i zadaszone miejsce na grilla. Pracę wykonano solidnie i jak zwykle bardzo stylowo. Tak, więc możemy powiedzieć, że praktycznie inwestycje w klasztorze i w jego obejściu zostały już ukończone.

2006-Wrzesień Wraz z końcem wakacji, ustaliliśmy nasze różne zaangażowania. O. Rafał na stałe spowiada u SS. Służebniczek na Buczniku a o. Syrach u SS. Boromeuszek w Ustroniu. O. Rafał podejmuje posługę w kilku wspólnotach modlitewno-ewangelizacyjnych, zaś o. Syrach wykłady w naszym seminarium w Panewnikach. W miarę naszych możliwości pomagamy księżom z okolicznych parafii, za co spotykamy się z wielkim uznaniem zarówno księży jak i parafian.

2006.10.04 Jak każdego roku gościliśmy księży z naszego dekanatu. Nieobecny był tylko ks. Krzysztof wikary z Koniakowa. Spotkanie bardzo radosne i owocne, upłynęło przy stole przygotowanym przez o. Rafała.

2006.10.05 Do naszej dwuosobowej wspólnoty dołączył br. Daniel Waszek, alumn z naszego seminarium w Panewnikach. Na swoją prośbę o. Prowincjał dał mu taką możliwość by mógł tu jeszcze głębiej przemodlić swoje powołanie. Po kilku dni aklimatyzacji, br. Daniel oprócz zwyczajnych obowiązków (kuchnia, sprzątanie, hebdomadarz), pod swoją opiekę przejął wszystko to co związane z drzewem i paleniem.

2006.10.23 O. Syrach rozpoczął głosić 4. serię rekolekcji zakonnych dla braci z prowincji św. Franciszka. Rekolekcje były udane a także posłużyły na odnowieniu wielu więzi braterskich.

2006.10.28 W naszej parafii w Koniakowie trwa wizytacja biskupia. I z tej to okazji rano o 9 00 odwiedził naszą pustelnię ks. Biskup Janusz Zimniak. Po krótkiej modlitwie, przemówił do nas, dziękując za modlitwę i pomoc jakiej udzielamy okolicznym księżom. Później mile pogawędziliśmy przy herbacie i kawie w naszej salce. O godz. 11 00 uczestniczyliśmy w Istebnej w złotym jubileuszu ks. Dziekana Jerzego Pataląga. Księdzu Dziekanowi jesteśmy winni ogromną wdzięczność za całą pomoc i życzliwość jaką nam okazuje od samego początku.

2006.11.01 Uroczystość Wszystkich Świętych. O. Rafał służy w Wiśle Głębcach a o. Syrach tradycyjnie w Koniakowie. W dzień zaduszny spadł śnieg. Potraktowaliśmy to jako prawdziwie dopust i początek długiej zimy. Tymczasem już wkrótce potem zaczął padać ulewny deszcz. To wszystko sprawiło, że z 5. na 6. XI został przerwany przepływ u p. Suszków i nie można było wyjechać samochodem ze stodoły. Po interwencji o. Rafała w Urzędzie Gminnym, został przepływ zrobiony zupełnie od nowa.

2006.11.09 O. Rafał przewodzi seminarium odnowy w Duchu Świętym w Koniakowie a o. Syrach przez 9. czwartków uczestniczy w kursie komunikacji w Bielsku.

  Pomimo, iż wakacje się dawno skończyły, w naszym pokoju gościnnym zawsze ktoś jest obecny. Jest to dla nas niezwykle budujące i zarazem ubogacające.

2006.12.03 W pierwszą niedzielę adwentu, o. Syrach głosi rekolekcje dla SS. Boromeuszek w Ustroniu a o. Rafał kończy seminarium w Domu Rekolekcyjnym Emaus w Koniakowie. Wieczorem o. Syrach i br. Daniel jadą do Klarysek w Kaliszu. Przyczyną jest dzień skupienia przed pierwszą po wielu latach kapitułą wyborczą sióstr

2006.12.24 Po pracowitym adwencie nadszedł czas Świąt. O dziwo, prawie nie ma śniegu, co nas cieszy, zwłaszcza po zeszłorocznych doświadczeniach. Wigilię przeżywamy razem, a po niej o. Syrach zawozi br. Daniela do Ustronia do rodziców, którzy go odwiozą później do Panewnik. Na prośbę o. Gwardiana z Panewnik, br. Daniel służy pomocą w tamtejszym konwencie. Pasterkę tradycyjnie odprawiamy w Koniakowie. Po niej o. Syrach pozostaje w parafii aby głosić w święta kazania.

2006.12.27 Z kolędą przybywa do pustelni o. Prowincjał z którym na 26 stycznia przyszłego roku ustalamy termin wizytacji kanonicznej.Ciąg dalszy czytaj Kronika - Rok 2007

Oglądaj w Galerii Kronika - Wpisy Gości

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego