KRONIKA - ROK 2012 - ROMITORIUM FRANCISZKAŃSKIE W JAWORZYNCE

Przejdź do treści

Menu główne:

KRONIKA - ROK 2012

Kronika

KRONIKA PUSTELNI NA ŚLIWKULI


ANNO DOMINI 2012


2012.01.06 Ks. Proboszcz z Trzycatka wraca podleczony do domu, tak wiec kończymy to nagłe zastępstwo. A jutro u nas kolęda, którą odprawi o. Efraim.

2012.01.16 O. Syrach rozpoczyna głosić rekolekcje w Emaus w Koniakowie dla Wspólnot Jerozolimskich z Warszawy. Przeżycie piękne, zwłaszcza pod względem liturgicznym!

2012.01.25 Zmarł ojciec ks. Jacka byłego proboszcza ze Stecówki i o. Innocenty został poproszony, jako kaznodzieja pogrzebowy do Radzionkowa.

2012.02.12 Zima straszliwie daje się nam we znaki. Jest bardzo śnieżna i mroźna. Kilka razy byliśmy odcięci od świata, bo odśnieżarka nie dała sobie rady. Na rekolekcjach przed swoim diakonatem było u nas czterech braci konwentualnych. Było to opatrznościowe, bo nie dalibyśmy rady z odśnieżaniem.

2012.02.22 Popielec. Zaczynamy czas pokuty. O. Innocenty głosi rekolekcje na Trzycatku a o. Syrach (po wielu przeszkodach) promuje pracę magisterską br. Izaaka. Rozpoczyna się także intensywny czas głoszenia rekolekcji. W tym roku przyjęliśmy po raz kolejny głoszenie rekolekcji zakonnych w prowincji Niepokalanego Poczęcia. W parafiach za głosimy: o. Innocenty na Trzycatku, rekolekcje akademickie w Panewnikach i Koszarawie zaś o. Syrach w Istebnej i Jabłonkowie.

2012.02.23 Mamy rok Klariański, dlatego o. Syrach na sesji naukowej w Tychach wygłosił referat o św. Klarze.

2012.04.08 Wielkanoc. Te wielkie dni przeżywamy na posłudze w Koniakowie za w pustelni odpoczywamy po ogromnym wysiłku wielkopostnym. Powoli schodzący śnieg ukazał naszym oczom obraz jak po bitwie: zniszczony i połamany płot, który trzeba będzie naprawić. Jak to dobrze, że mamy wreszcie wiosnę.

2012.04.20 Swoje rekolekcje przed srebrnym jubileuszem odprawia u nas s. Imelda wikaria z Jabłonkowa.

2012.04.26 O. Syrach został zaproszony na kapitułę do Sióstr Jadwiżanek do Katowic gdzie posługiwał głosząc Słowo Boże.  

2012.05.04 W Panewnikach niespodziewanie odbył się zjazd przełożonych. Był on w większości poświęcony przygotowaniom do kapituły a także dyskusji nad kwestiami ekonomicznymi. Tak, więc powoli zbliża się już gorący czas! Oby Pan nas wszystkich prowadził!

2012.05.05 W Koniakowie przyjęcie do postulatu III Zakonu. Po roku formacji postulat rozpoczęło ponad 50 tercjarzy. Jest to wielka łaska, radość i nadzieja na przyszłość!

2012.05.23 Swoje rekolekcje zakonne odprawia u nas o. Dobromir a po nim br. Sławomir oblat ze wspólnoty Jerozolimskiej.

2012.06.10 W Koniakowie wielkie uroczystości 300-lecia istnienia wioski i 40-lecie święceń kapłańskich ks. Proboszcza. Była bardzo uroczysta suma i sesja naukowa, w której uczestniczył o. Syrach.

2012.06.11 Uczestniczymy w pogrzebie o. Leonarda. Ta nagła śmierć jest dla nas szokiem, ponieważ jeszcze kilka dni wcześniej odwiedził nas ze wspólnotą III Zakonu z Istebnej, którą się opiekował.

2012.06.12 Kolejne serie rekolekcji w pustelni. Najpierw s. Jana Niepokalanka a potem ks. Jarosław z Emaus, który w czasie pobytu w pustelni dostał dekret przeniesienia do katowickiej kurii.

2012.07.01 Ekipa remontowa ze wspólnoty Ogień Boży, naprawiła nam płot i rynny. Postanawiamy, że na przyszłe zimy będziemy zdejmować płot, aby już nigdy nie był tak zniszczony. Czas wakacyjny to także liczne rekolekcyjne pobyty w pustelni. Byli u nas między innymi o. Daniel, o. Nereusz, o. Rafał, br. Archanioł, br. Jarosław, s. Anna z Jerozolimy a także mama o. Innocentego. Odwiedził nas też nowy arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.  

2012.09.02 W Jabłonkowie trochę zamieszania z posługą braci. Dlatego Matka Judyta zwróciła się do o. Syracha o poprowadzenie dni skupień. O. Syrach się zgodził, ale pod pewnymi warunkami i do czerwca przyszłego roku.

2012.09.14 Małą kapliczkę w. Franciszka przywiozła ze sobą p. Zofia Wieczorek z Katowic i po długim namyśle umieściliśmy ją na tarasie.

2012.09.30 Na tradycyjny obiad zjechali się do pustelni kapłani z naszego dekanatu. Tegorocznym przebojem było piwo, które specjalnie uwarzył o. Innocenty i w specjalnych butelkach podarował naszym księżom.

2012.10.01 Imieniny o. Syracha. Gości było wielu, zwłaszcza z naszej „zaolziańskiej kustodii”. Zaraz potem swoje rekolekcje odprawiła p. Jadwiga Juroszek nasza wielka dobrodziejka z Istebnej.

2012.10.06 Znów wielka radość, po postulacie, nasi tercjarze w liczbie 55 rozpoczęli nowicjat. Na przyjęciu byli przełożeni z regionu, a nowicjusze tercjarscy na pamiątkę otrzymali krzyże San Damiano.

2012.11.05 Do pustelni przyjechali o. Andrzej Trzęsicki z Górek i p. Jadwiga Mazurkiewicz, by odprawić rekolekcje z postem daniela, do którego wraz z o. Innocentym z radością się przyłączyliśmy.

2012.11.11 Ostatnie serie rekolekcji u Bernardynów.  O. Syrach w Zakopanym a o. Innocenty w Leżajsku. Jesteśmy bardzo zbudowani sposobem uczestniczenia naszych współbraci w tych świętych ćwiczeniach.

2012.11.25 Ks. Proboszcz z Koniakowa przeżył latem zawał serca i jeszcze nie wrócił do pełni sił, dlatego poprosił nas o pomoc w kolędzie. Dlatego w adwentowe weekendy ruszamy razem na kolędowanie po Koniakowie.

2012.12.03 Do naszej pustelni przybył o. Kajetan Kowalski wizytator generalny z Krakowa. Rzecz niebywała! Ojciec Wizytator się nie spieszył. Pomodlił się z nami, spokojnie porozmawiał i wszystko, co miał do skontrolowania sprawdził i po miłej rekreacji pojechał do Jabłonkowa.

2012.12.24 Zakończył się czas adwentu, bardzo pracowity. O. Syrach wygłosił rekolekcje zakonne dla trzech wspólnot SS. Boromeuszek w Siemianowicach, Michałkowicach i w Ustroniu. Na święta przyjechał do nas brat Hieronim. Wieczerzę wigilijną spożyliśmy razem z braćmi z Cieszyna a pasterkę tradycyjnie odprawiliśmy w Koniakowie.

2012.12.28 Zakończyliśmy pomoc kolędowa w Koniakowie. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem dobroci, gościnności ofiarności i wiary parafian z Koniakowa. Wieczorem przyjechali rodzice i brat O. Syracha i wspólnie udaliśmy się do kościoła w Koniakowie na koncert Golec uOrkiestra.


Ciąg dalszy czytaj   Kronika - Rok 2013

Oglądaj w Galerii   Kronika - Wpisy GościWróć do spisu treści | Wróć do menu głównego