KRONIKA - ROK 2005 - ROMITORIUM FRANCISZKAŃSKIE W JAWORZYNCE

Przejdź do treści

Menu główne:

KRONIKA - ROK 2005

Kronika

KRONIKA PUSTELNI NA ŚLIWKULI


ANNO DOMINI 2005


2005.01.01 Ten nowy rok rozpoczęliśmy od zmian w naszym romitorium. Decyzją naszego definitorium o. Syrach został przełożonym, zaś o. Rafał ekonomem. Został także zatwierdzony nasz regulamin.

2005.01.06 O. Syrach nie dojechał ze mszy św. w Koniakowie z powodu zepsutego samochodu. Okazało się, że był to początek końca naszej terenowej łady - niwy. Po niekończących się naprawach, postanowiliśmy sprzedać ładę i po uzyskaniu pozwolenia od definitorium kupić na kredyt fiata pandę.

2005.01.13 Na swoje rekolekcje przyjechały do nas Paulina i Iwona które przygotowują się do życia w pustelni. Są one związane duchowo z karmelem i pod jego opieką będzie powstawać ich pustelnia.

2005.02.01 W czasie przerwy semestralnej przyjechali do nas na swoje doświadczenie pustelni bracia Efraim i Aaron.

2005.02.09 Dzisiaj Popielec. Rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Dla nas będzie on bardzo pracowity i upłynie pod znakiem głoszenia Słowa Bożego. Mamy przyjętych pięć serii rekolekcji i jedne misje ludowe.

  Okazuje się że tegoroczna zima jest nadzwyczaj obfita w śnieg.

2005.02.13 Rozpoczynamy głoszenie misji ludowych w rodzinnej parafii o. Syracha w Katowicach Brynowie. W tym czasie w pustelni zastępują nas br. Auksencjusz i p. Maria Pietyra. Po tygodniu wracamy równie zmęczeni co zadowoleni, misje były udane, a ofiarność ludu też duża.

2005.03.19 Ponieważ jednocześnie z o. Rafałem głosimy rekolekcje w Zabrzu i Starych Panewnikach, w pustelni zastępuje nas Stanisław z Katowic.

2005.03.24  Święte Triduum Paschalne jak i Wielkanoc przeżywamy w jedności z parafią w Koniakowie i z jej bardzo życzliwym nam i gościnnym ks. Proboszczem.

2005.03.29 Tegoroczny konwent wielkanocny przeżywamy na Kubalonce. Powoli przychodzi wiosna i powoli zaczynają się topić śniegi. Nowy dach na klasztorze spisał się znakomicie. My zaś w czasie Wielkiego Postu nazbieraliśmy sporo ofiar aby w większości pospłacać nasze długi i zaoszczędzić cokolwiek na ocieplenie klasztoru.

  Zaraz po Wielkanocy o. Rafał udał się do szpitala Elżbietanek gdzie szczęśliwie usunął kamienie z woreczka żółciowego.

2005.04.14 Do naszego klasztoru przybył o. Wacław, aby przemyśleć swoje powołanie i życie. Po kilku dniach wyjechał w nieznanym kierunku.

2005.05.07 Dziś pomimo niesprzyjającej pogody, około 20 parafian z Koniakowa (w większości strażaków) pracowało przy uporządkowania obejścia klasztornego. Polegało to przede wszystkim na nawiezieniu i rozplantowaniu ziemi, na której posialiśmy trawę.

  Wraz z nadchodzącą wiosną nasz klasztor z obejściem wypiękniał i nie straszy już gruzem i śmieciami.

  Tego samego dnia o. Syrach głosi kazania na odpuście u ks. Dziekana w Istebnej.

2005.05.08 Księża z naszego dekanatu ustalili, że my jako ramię kontemplacyjne miejscowego duchowieństwa, mamy poprowadzić modlitwę przy relikwiach św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Skoczowie. Dlatego też o. Syrach wygłosił kazanie w czasie uroczystej sumy a o. Rafał przewodniczył modlitwom przy relikwiach. Tego samego dnia o. Syrach udał się do Skępego, na kapitułę Prowincji Niepokalanego Poczęcia, gdzie głosił nauki na temat priorytetów zakonu. Pobyt na tej kapitule zaowocował między innymi licznym zaproszeniami od współbraci na rekolekcje zakonne.

2005.05.24 Z braterską wizytą przybył do nas ks. Biskup Stanisław Padewski OFMCap, ordynariusz charkowsko-zaporoski. Radosnej rekreacji zdawało się nie być końca. Ksiądz Biskup udzielił nam swego błogosławieństwa i polecił się naszej modlitwie.

2005.05.30 O. Rafał powrócił już do pełni swoich sił fizycznych i udał się na swoje roczne rekolekcje do Czernej.

2005.06.07 Dzień dzisiejszy jest prawdziwie historyczny. Do naszej pustelni przybył o. Generał naszego Zakonu José Rodriguez Carballo OFM. Przybył on ze Słowacji razem z def. Generalnym dla krajów słowiańskich o. Simonem z Chorwacji, oraz z o. Prowincjałem Ezdraszem i o. definitorem Dymitrem.

  Po modlitwie w naszej kaplicy o. Generał zwiedził pustelnię i na chwilę spotkał się z nami w salce rekreacyjnej. Był bardzo ciekawy jak wygląda nasze życie i po zapoznaniu się z nim wyraził swoje zadowolenie.

  Ojciec Generał wpisał się także do naszej kroniki, pozostawiając następujące słowa:

 Jestem prawdziwe szczęśliwy z pobytu w tym domu modlitwy. Błogosławię Wam z serca. Módlcie się za mnie. Ja będę modlił się za Was. Fr José R. Carballo Min. Gen. OFM

 Na koniec o. Generał pomodlił się z nami w naszej kaplicy i udzielił nam swego błogosławieństwa. Później razem z gośćmi udał się do Panewnik.

2005.06.08 Razem z o. Rafałem uczestniczyliśmy w spotkaniu z o. Generałem w Domu Związkowym w Panewnikach. Było ono poświęcone wielkiemu jubileuszowi naszego zakonu.

2005.06.21 O. Syrach jedzie na tydzień do Terni, a stamtąd prosto do Zakopanego by głosić rekolekcje dla braci z prowincji Niepokalanego Poczęcia OFM.

2005.07.01 Wraz z wakacjami rozpoczęły się prace przy ocieplaniu klasztoru. Po długich konsultacjach z firmą p. Zowady postanowiliśmy obłożyć klasztor deskami. I znów jak rok wcześniej na przeszkodzie stanęła brzydka pogoda, tak, że prace przy ocieplaniu bardzo się przeciągały.

  Już od połowy czerwca w naszej pustelni niemalże nieustannie gościliśmy rekolektantów, którzy odprawiali tutaj swoje rekolekcje. Warto tu zaznaczyć, że rekolektanci przynależeli do różnych stanów. Byli tutaj nasi współbracia, kapłani diecezjalni, siostry zakonne i świeccy.

2005.07.08 Tak jak rok temu o. Rafał jako jeden z prowadzących udał się na Górę św. Anny, gdzie posługiwał w rekolekcjach dla odnowy w Duchu Świętym.

2005.08.01 Sierpień dla nas to także okazja do pomocy miejscowym kapłanom. Zastępujemy proboszczy w Wiśle i na Kubalonce. Także w tym miesiącu o. Syrach głosi rekolekcje dla SS. Kapucynek w Brwinowie.

2005.09.18 Uczestniczymy w kościelnych dożynkach w Koniakowie. Także zupełnie niespodziewanie współbracia z prowincji Niepokalanego Poczęcia poprosili o. Syracha o wygłoszenie rekolekcji w ich seminarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

2005.10.01 W Jaworzynce swój jubileusz obchodzi br. Andrzej Ligocki z Jaworzynki-Zapasiek, współbrat z kursu o. Rafała. Uczestniczymy w uroczystej sumie w Jaworzynce, w czasie której brat jubilat odnowił swoje śluby. Z tej okazji naszą pustelnię odwiedzają liczni współbracia wśród których są o. Ezdrasz i Damian a także o. Adrian i o. Adam z prowincji Św. Franciszka.

2005.10.02 Odbyło się w naszym klasztorze nieformalne spotkanie kursu o. Rafała. Brakowało tylko jednego o. Pawła Hebla. Przy tej okazji o. prowincjał Adrian poprosił o. Syracha o wygłoszenie rekolekcji zakonnych w prowincji św. Franciszka. W pustelni pozostał o. Adam Sikora, biblista, exprowincjał i nasz przyjaciel. Dyskutujemy wiele a także modlimy się wspólnie.

  Po południu odwiedzają nas Siostry Służebniczki i Kapucynki z Istebnej. Postanawiamy obchodzić razem w naszym gronie dzień życia konsekrowanego.

2005.10.04 Na uroczystość św. Franciszka przybyły do nas Siostry Kapucynki z Istebnej. Wieczorem już tradycyjnie gościmy kapłanów z naszego dekanatu. Brakowało tylko ks. Dziekana, który choruje na oczy. Spotkanie przy kolacji było bardzo udane.

2005.10.05 Do pustelni przybyli już po raz drugi tercjarze z rodzinnej parafii o. Syracha. W czasie mszy św. dwie siostry rozpoczęły swój nowicjat. Spotkanie upłynęło w bardzo radosnej atmosferze.

2005.10.06 O. Syrach uczestniczy w inauguracji roku akademickiego w Panewnikach. W ty roku na teologii o. Syrach ma wykłady z zakresu duchowości klariańskiej.

2005.10.17 O. Rafał głosi rekolekcje akademickie w Gliwicach a następnie uczestniczy w rekolekcjach z o. Peterem Hookem

2005.11.06 Po południu w naszej kaplicy sprawujemy mszę św. dla robotników firmy p. Zowady wraz z rodzinami. Chcemy w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność za zakończenie prac w naszym klasztorze. W ostatnim czasie nasi stolarze wykonali garderobę do przedpokoju, dorobili ławki w kaplicy, poręcz przy schodach na piętro i łazienkę przy kuchni.
2005.11.07 Zupełnie niespodziewanie o. Syrach głosi rekolekcje dla gwardianów konferencji Zachodnio-Słowiańskiej na górze św. Anny. Uczestniczy w niej 60. przełożonych.

2005.11.14 W naszej pustelni razem z braćmi z Cieszyna odprawiamy dzień skupienia któremu przewodniczy o. Filip z Jabłonkowa.

2005.11.21 Do pustelni przybywa o. Kustosz z Leżajska Jarosław Kania OFM, aby zabrać ze sobą o. Syracha, który w jego sanktuarium wygłosi rekolekcje dla współbraci z prowincji.

2005.11.25 Wraz z wyjazdem ks. Adama z Wisły kończy się seria rekolekcji w naszej pustelni. Praktycznie od czerwca na palcach jednej ręki moglibyśmy policzyć dni w których nasz pokój gościnny był wolny. W ten sposób spełniło się to co nam kiedyś przepowiedział o. Generał Giacomo Bini.

2005.12.01-03 O. Rafał głosi triduum u SS. Służebniczek w Istebnej przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia.

2005.12.05 Powtarza się historia sprzed roku. Na wskutek obfitych opadów śniegu zostajemy odcięci od prądu na trzy dni. O. Syrach pod nieobecność o. Rafała który przygotowuje naszych kleryków do posług w Panewnikach, musi walczyć ze śniegiem i palić w kominku.

  Po tej całej historii postanowiliśmy zamontować w piwnicy agregat prądotwórczy.

2005.12.08 Uroczystość Niepokalanego Poczęcia obchodzimy u Sióstr Służebniczek w Istebnej. Następnego dnia o. Syrach na saniach zastępuje ks. Proboszcza z Koniakowie w obchodzie chorych.

2005.12.01 Rodzony brat o. Syracha Marek Janicki montuje w kotłowni agregat prądotwórczy. W ten sposób uniezależniamy się od kaprysów pogody.

  Wieczorem o. Rafał przywozi obraz Matki Bożej z Porcjunkuli namalowany przez Siostrę Michaelę karmelitankę bosą z Katowic. Obraz jest namalowany z wielkim pietyzmem i idealnie pasuje do naszej kaplicy. W ten sposób zakończyliśmy wyposażanie naszego oratorium.

2005.12.15 Rano przez 1,5 godziny nie mieliśmy prądu, i wypróbowaliśmy nasz agregat. Spisał się znakomicie.

2005.12.24 Wigilia w naszej pustelni przebiegła bardzo spokojnie. Na pasterkę tradycyjnie udaliśmy się do Koniakowa, w czasie której o. Rafał głosił Słowo Boże. W pierwsze święto obiad zjedliśmy z rodziną p. Zowady a w drugie u ks. Proboszcza w Koniakowie.

2005.12.31 Śpiewamy nasze Te Deum za kończący się rok, bo też mamy za co: W mijającym roku wygłosiliśmy rekolekcje. O. Rafał posługiwał co miesiąc modlitwą uzdrowienia w Gliwicach a także formował grupę ewangelizacyjną w Chorzowie. Był także spowiednikiem u Sióstr w Istebnej. O. Syrach podjął wykłady w seminarium. Gościliśmy w pustelni na rekolekcjach i dniach skupienia wiele osób. W wiele parafiach głosiliśmy Słowo Boże i zbieraliśmy ofiary na naszą pustelnię dzięki czemu mogliśmy dokończyć jej wyposażanie i ocieplić ją. Dzięki Bożej opatrzności powoli spłacamy nasze długi. Do naszej kaplicy przychodzą liczni wierni, by się pomodlić i aby uczestniczyć w Eucharystii. Amen.


Ciąg dalszy czytaj Kronika - Rok 2006

Oglądaj w Galerii Kronika - Wpisy Gości

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego