KRONIKA - ROK 2016 - ROMITORIUM FRANCISZKAŃSKIE W JAWORZYNCE

Przejdź do treści

Menu główne:

KRONIKA - ROK 2016

Kronika
KRONIKA PUSTELNI NA ŚLIWKULI
 
ANNO DOMINI 2016

 

 
 
2016.01.01           Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Nowy Rok. Tradycyjnie już podczas porannej świątecznej Eucharystii prosiliśmy dobrego Boga o obfite błogosławieństwo dla nas, dla wszystkich współbraci, krewnych, naszych fundatorów i dobrodziejów oraz dla wszystkich obecnych na Mszy św. Modliliśmy się również w intencjach, które obecni na tej Mszy św. składali zapisane na kartkach na ołtarzu. Do tych wszystkich intencji dołożyliśmy szczególną, mianowicie o tak upragniony we współczesnym świecie pokój ponieważ dzisiaj obok w/w uroczystości obchodzimy również światowy dzień modlitw o pokój na świecie.

 
 
2016.01.02           Br. Boguchwał pojechał dzisiaj odwieźć br. Kryspina do Katowic-Panewnik. Br. Innocenty zaś przyjął serwisanta naszego pieca c.o. Okazało się iż spalił się sterownik i trzeba go wymienić. Całość trwała zaledwie pół godziny pracy i kosztowała – bagatela – 600 zł. Na szczęście pieniądze się znalazły i znowu możemy się cieszyć ciepłem. Przy okazji nasz piec otrzymał zaktualizowaną wersję oprogramowania do sterowania piecem. Minusem jest to, iż na nowo trzeba się nauczyć nim sterować i ustawiać odpowiednie parametry

 
 
2016.01.03           II Niedziela Okresu Bożego Narodzenia. Dzisiaj w naszej kaplicy modliliśmy się za niedawno zmarłą śp. p. Gwarkową, legendę koniakowskiego koronczarstwa. W odwiedziny do br. Boguchwała przyjechała p. Agnieszka.

 
 
2016.01.04           Br. Innocenty był dzisiaj w Katowicach u Kardiologa.

 
 
2016.01.05           Pojechaliśmy dzisiaj do Koszarawy-Bystrej aby w tamtejszej wspólnocie Braci przeprowadzić Kolędę. Przy okazji odbyliśmy również styczniowy dzień skupienia.

 
 
2016.01.06           Uroczystość Objawienia Pańskiego. Dzisiaj odprawiliśmy Kolędę u nas. Wieczorem w tym celu przybyli w nieco okrojonym składzie bracia z Koszarawy-Bystrej: br. Hugon Prochoń i br. Ludwik Bujok. Po obrzędach liturgicznych spotkaliśmy się przy stole rekreacyjnym.

 
 
2016.01.07           Dzisiaj w Koniakowie odbyło się spotkanie opłatkowe wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Po uroczystej Mszy św. w koniakowskim kościele parafialnym tradycyjnie spotkaliśmy się w jak zwykle gościnnym domu rekolekcyjnym EMAUS. Było wspólne dzielenie się opłatkiem, posiłek i kolędowanie. W spotkaniu wzięli udział zarówno br. Innocenty i br. Boguchwał jak i ks. Proboszcz Jerzy Kiera wraz ze swoim wikarym ks. Grzegorzem Tomaszkiem oraz gospodarz EMAUS, ks. Grzegorz Stencel.

 
 
2016.01.08           Wcześnie rano br. Boguchwał pojechał spowiadać siostry do Kamesznicy i do Żabnicy a br. Innocenty w tym samym celu do Jabłonkowa. Z racji pierwszego piątku miesiąca br. pojechaliśmy również wieczorem spowiadać wiernych: br. Boguchwał do Koniakowa a br. Innocenty do Jaworzynki. Po Mszy św. w Koniakowie br. Boguchwał pojechał jeszcze wygłosić konferencję dla tworzącej się wspólnoty charyzmatycznej w sąsiednich Lalikach.

 
 
2016.01.09           Dzisiaj br. Innocenty świętował swoje 45 urodziny. Na poranną Msze św. przyszli nasi „wierni-wierni” i przyjaciele i nie tylko złożyli życzenia ale również przynieśli piękny tort. Po Mszy św. odbyła się więc radosna rekreacja. Tak się złożyło iż na obiad zostaliśmy zaproszeni – i z zaproszenia skorzystaliśmy – do p. Kaczmarzyków z Leszczyny. Obok atrakcji kulinarnych były również i duchowe gdyż p. Jan Kaczmarzyk jest niezwykle utalentowanym muzykiem grupy Vołosi i wraz ze swoją żoną Krystyną i dziećmi, specjalnie dla nas dali minikoncert.

 
 
2016.01.10           Niedziela Chrztu Pańskiego. Kończymy okres Bożego Narodzenia. Wspominamy chrzest Chrystusa w Jordanie a przy okazji i własny chrzest. Na zakończenie okresu Bożego Narodzenia br. Innocenty udał się wraz z członkami wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich do Górek Wielkich na Adorację Żłóbka Betlejemskiego.

 
 
2016.01.11           Dzisiaj br. Boguchwał wyjechał na tzw. pokolędowe.

 
 
2016.01.14           Pod wieczór br. Innocenty pojechał do Ustronia aby wyspowiadać tamtejsze Siostry Boromeuszki.

 
 
2016.01.15           W naszym domu gościł dzisiaj br. Symplicjusz Sobczyk ze wspólnoty w Jabłonkowie. Zrobił sobie wyjazdowy Dzień Skupienia. Wieczorem z pokolędowego wyjazdu wrócił br. Boguchwał.

 
 
2016.01.16           Zostaliśmy zaproszeni do p. Kocybików z Rupienki na kolację. Była smaczna domowa kuchnia i ciekawa rozmowa na rozmaite tematy, głównie z dziedziny kultury i regionu, gdyż p. Kocybikowie są bardzo zaangażowani w tej tematyce na rzecz lokalnej społeczności a p. Kocybikowa dodatkowo zajmuje się malarstwem. Otrzymaliśmy na pamiątkę książki z wierszami p. Cecylii Suszka ilustrowanymi reprodukcjami obrazów p. Kocybikowej. Przy okazji też tego spotkania udało nam się zaliczyć przydrożny rów zasypany śniegiem z którego przy pomocy przejeżdżających osób musieliśmy nasz samochód wynieść J Ot uroki trójwiejskiej zimy

 
 
2016.01.17           Druga Niedziela Zwykła. Pracowita niedziela dla nas ale również i pełna zwykłej ludzkiej radości. Po ukończeniu dzieła liturgicznego udaliśmy się razem do p. Legierskich do Koniakowa, gdzie złożyliśmy życzenia p. Bogumile, która wczoraj obchodziła swoje 60 urodziny. Dzisiaj świętowała je przy stole eucharystycznym i potem w domu przy stole braterstwa. P. Bogumiła jest obecną przełożoną Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Koniakowie.

 
 
2016.01.18           Dzisiaj odbyła się nasza kolejna Kapituła Domowa. Kapituła domowa rozpoczęła się o godz. 1400. Kapituła jak zwykle zakończyła się modlitwą za zmarłych współbraci i błogosławieństwem udzielonym przez br. Innocentego. Wieczorem br. Innocenty udał się na spotkanie swojego kręgu Domowego Kościoła.

 
 
2016.01.21           Br. Boguchwał pojechał dzisiaj wieczorem do Istebnej z posługą konfesjonału podczas spotkania modlitewnego wspólnoty Ogień Boży.

 
 
2016.01.22           Br. Innocenty pojechał dzisiaj do Jabłonkowa spowiadać siostry Elżbietanki. Wieczorem br. Boguchwał był na spotkaniu swojego kręgu Domowego Kościoła.

 
 
2016.01.23           Br. Innocenty wieczorem pojechał do Istebnej na spotkanie modlitewne grupy wsparcia dla osób walczących z nałogiem.

 
 
2016.01.24           Trzecia Niedziela Zwykła. Dzisiaj ponownie po zakończeniu posługi liturgicznej w naszym domu spotkaliśmy się w domu p. Legierskich w Koniakowie. Tym razem okazją były urodziny p. Franciszka, który w dniu wczorajszym ukończył 62 wiosnę swego życia ;-)

 
 
2016.01.26           Dzisiaj przypadł termin ubezpieczenia żółtej Pandy, którą przez lata używaliśmy jako naszego podstawowego środka transportu. I chociaż została ona przekazana współbraciom w Koszarawie Bystrej to jednak poprosili nas oni aby dalej prowadzić jej ubezpieczenie u nas, u p. Michałek w Koniakowie. Wieczorem kolejny raz gościliśmy u p. Dagmary Czubajowej na kolacji.

 
 
2016.01.27           Dzisiaj korzystaliśmy z gościnności p. Kolasów i p Czepczorów na Rupience. P. Kolasowie są rodzicami naszego współbrata, Jana, który obecnie pracuje w Austrii w klasztorze w Bezau.

 
 
2016.01.29           Br. Innocenty wyjechał na pokolędowe. Br. Boguchwał zaraz po rannej Mszy św. pojechał spowiadać siostry do Kamesznicy i do Żabnicy.

 
 
2016.01.30           Br. Boguchwał pojechał do Rydułtów aby tam wespół z gronem katechetycznym przygotować przebieg rekolekcji szkolnych które ma przeprowadzić w tamtejszej parafii w Wielkim Poście.

 
 
2016.01.31           Czwarta Niedziela Zwykłą. Przebiegła w spokojnej atmosferze świętowania Dnia Pańskiego i zwykłego odpoczynku. I w ten sposób zakończyliśmy pierwszy miesiąc kalendarzowy nowego roku.
 

 
2016.02.02           Święto Ofiarowania Pańskiego. Dzień Życia Konsekrowanego. Br. Boguchwał pojechał dzisiaj do Bielska-Białej aby tam w Kościele p.w. Serca Jezusowego wziąć udział w spotkaniu osób konsekrowanych z Ordynariuszem Diecezji ks. Bp Romanem Pindlem. Wieczorem z wyjazdu pokolędowego wrócił br. Innocenty.

 
 
2016.02.03           Dzisiaj całą naszą dwuosobową wspólnotą pojechaliśmy do Koszarawy-Bystrej aby z tamtejszymi braćmi odbyć Dzień Skupienia. Poprowadził go tamtejszy gwardian, br. Anioł Zieliński.

 
 
2016.02.04           Br. Boguchwał zaraz po rannej Mszy św. pojechał do Katowic-Ochojca do Laryngologa. Po powrocie pojechał do Koniakowa spowiadać dzieci z racji na przypadający dzisiaj pierwszy czwartek miesiąca. Br. Innocenty udał się wraz z koniakowskimi Tercjarzami do Górek Wielkich na spotkanie z okazji Wizytacji Regionu Bielsko-Żywieckiego FZŚ.

 
 
2016.02.05           Br. Innocenty pojechał dzisiaj do Jabłonkowa i Ustronia aby wyspowiadać Siostry. Br. Boguchwał z racji pierwszego piątku pojechał na 16 do Koniakowa spowiadać.

 
 
2016.02.06           Dzisiaj, w pierwszą sobotę miesiąca br. Innocenty spotkał się w Koniakowie z Tercjarzami.

 
 
2016.02.07           Piąta Niedziela Zwykła. Wyjątkowo mieliśmy dzisiaj zastępstwo w kościele na Trzycatku. Po zakończonej liturgii pojechaliśmy do Istebnej, realizując w ten sposób zaproszenie na obiad od p. Kohutów.

 
 
2016.02.08           Dzisiaj swój Dzień Skupienia przeprowadziła u nas pierwsza grupa braci z Cieszyna. Konferencję wygłosił im zwyczajowo br. Boguchwał.

 
 
2016.02.09           Dzisiaj odbył się u nas Dzień Skupienia dla drugiej grupy braci z cieszyńskiego konwentu. Wieczorem przyjechał podreperować nasz piec c.o. p. Andrzej Ligocki z Koniakowa Wyżranej. Trzeba było oczyścić palenisko i popielnik oraz udrożnić dysze nawiewowe.

 
 
2016.02.10           Środa Popielcowa. Obaj pojechaliśmy wieczorem do Koniakowa aby pomóc Proboszczowi na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

 
 
2016.02.11           W dniu Matki Bożej Lourdzkiej podczas rannej Mszy św. udzieliliśmy chętnym spośród naszych wiernych sakramentu namaszczenia chorych z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Chorych. Br. Boguchwał wcześnie rano pojechał na pogrzeb do Czeladzi. Br. Innocenty przyjmował grupę ok. 60 osób – Rodzin Domowego Kościoła, którzy w Domu Rekolekcyjnym EMAUS w Koniakowie przeżywali swoje rekolekcje zimowe.

 
 
2016.02.12           Br. Boguchwał pojechał wyspowiadać Siostry do Kamesznicy i do Żabnicy.

 
 
2016.02.13           W godzinach wieczornych br. Innocenty wziął udział w spotkaniu modlitewnym istebniańskiej grupy wsparcia dla osób uzależnionych i walczących z nałogiem.

 
 
2016.02.14           Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu przebiegła nam nad wyraz spokojnie jakkolwiek trzeba było pojechać z pomocą duszpasterską do Jaworzynki na Groń i do Zapasiek.

 
 
2016.02.15           Kapituła domowa którą odbyliśmy w dniu dzisiejszym rozpoczęła się tradycyjnie już o godz. 1400. Kapituła zakończyła się modlitwą za zmarłych współbraci i błogosławieństwem udzielonym przez br. Innocentego.

 
 
2016.02.16           Br. Innocenty pojechał dzisiaj na dwa dni do Krakowa na spotkanie braci.

 
 
2016.02.18           Dzisiaj odwiedził nas wraz ze swoją siostrą i narzeczonym siostry br. Jarosław Werwiński.

 
 
2016.02.19           Br. Innocenty jak co drugi tydzień udał się do Sióstr Elżbietanek do Jabłonkowa aby je wyspowiadać.

 
 
2016.02.20           Dzisiaj swoje imieniny zakonne obchodzi br. Jordan Gazda ze wspólnoty w Cieszynie. Pojechaliśmy do niego z życzeniami jednak wyjątkowo dzisiaj na dwie tury gdyż br. Innocenty najpierw w południe wziął udział w Koniakowie w pogrzebie ks. Jana Legierskiego, urodzonego w pobliskiej Kamesznicy kapłana diecezji częstochowskiej. Zmarł nagle na wylew w wieku 45 lat. Ceremonie pogrzebowe poprowadził i długie kazanie wygłosił ks. Abp Stanisław Nowak, emerytowany ordynariusz diecezji częstochowskiej. Obecnych było wielu księży z dekanatu kodrąbskiego w którym pracował śp. ks. Jan. Również wielu wiernych z jego parafii Rzejowice oraz rodzinnej Kamesznicy. Ks. Jan spoczął według swego życzenia na koniakowskim cmentarzu obok swoich rodziców. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! br. Innocenty kilka lat temu głosił rekolekcje i zastępował ks. Jana w Rzejowicach. Dopiero po pogrzebie br. Innocenty pojechał do Cieszyna. Br. Boguchwał wieczorem, po powrocie z Cieszyna wziął udział we Mszy św. i w spotkaniu kandydatów do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Jaworzynce na Groniu.

 
 
2016.02.21           Druga Niedziela Wielkiego Postu. Podobnie jak pierwsza tak i ta minęła nam nad wyraz spokojnie.

 
 
2016.02.22           Święto Katedry św. Piotra Apostoła. W dniu dzisiejszym zawitała do nas p. Jadwiga Mazurkiewicz z Katowic. Będzie u nas odprawiała post Daniela. Br. Innocenty przywiózł ją ze Skoczowa gdyż pociąg którym jechała zepsuł się po drodze z Katowic.

 
 
2016.02.26           Br. Boguchwał pojechał dzisiaj z samego rana do Kamesznicy i do Żabnicy aby wyspowiadać tamtejsze Siostry.

 
 
2016.02.28           Trzecia Niedziela Wielkanocna. Zostaliśmy dzisiaj zaproszeni na obiad do p. Niewiadomskich do Koniakowa na Bukowinę. Przeżyliśmy naprawdę radosne chwile. Po obiedzie br. Boguchwał pojechał do Rydułtów gdzie w parafii św. Jerzego od jutra będzie prowadził rekolekcje szkolne. Wieczorem br. Innocenty spotkał się ze swoim kręgiem Domowego Kościoła.

 
 
2016.02.29           Br. Boguchwał na rekolekcjach w parafii św. Jerzego w Rydułtowach aż do 2 marca włącznie.

 
 
2016.03.03           Br. Innocenty pojechał dzisiaj do Katowic do Kardiologa. Przy okazji odwiózł p. Jadwigę, która zakończyła swój post Daniela. Z racji pierwszego czwartku br. Boguchwał pojechał spowiadać dzieci do Koniakowa.

 
 
2016.03.04           Br. Boguchwał pojechał dzisiaj jak w każdy pierwszy piątek miesiąca do Koniakowa na Godzinę Świętą i spowiedź pierwszopiątkową natomiast br. Innocenty pojechał do Jabłonkowa i Ustronia by wyspowiadać tamtejsze Siostry.

 
 
2016.03.05           Dzisiaj w naszej wspólnocie gościliśmy od rana braci z Koszarawy Bystrej. Wspólnie odbywaliśmy Dzień Skupienia. Poprowadził go br. Boguchwał. Po południu jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca br. Innocenty udał się do Koniakowa na comiesięczne spotkanie wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Wieczorem pojechał do Koszarawy Bystrej aby pomóc w posłudze duszpasterskiej współbraciom. Po drodze, obok Urzędu Gminy w Koszarawie wpadł w dziurę w drodze i uszkodził koło. Zaprzyjaźniony z braćmi w Koszarawie Bystrej mechanik podjął się naprawy lecz samochód musi swoje odstać czekając na części. Będzie gotowy dopiero w przyszłym tygodniu. Dzięki Bogu bracia z Koszarawy Bystrej mogą nam na ten czas pożyczyć naszą starą żółtą Pandę.

 
 
2016.03.06           Czwarta Niedziela Wielkiego Postu. Dzisiaj w domu odprawiał tylko br. Boguchwał i zaraz po ostatniej Mszy św. pojechał do Dąbrówki Małej gdzie jutro ma zacząć rekolekcje szkolne. Br. Innocenty od samego rana pomagał w Koszarawie Bystrej spowiadając, głosząc kazania i celebrując Eucharystię.

 
 
2016.03.07           Br. Boguchwał w Dąbrówce Małej na rekolekcjach szkolnych aż do 9 marca.

 
 
2016.03.11           Dzisiaj na Dzień Skupienia przyjechał do nas br. Symplicjusz Sobczyk z Jabłonkowa. Pojawił się również w tym samym celu ks. Łukasz Nawrot z Bykowiny (diecezja katowicka). Z samego rana br. Boguchwał udał się do Sióstr do Kamesznicy i Żabnicy z posługą konfesjonału. Wieczorem pojechał ze spowiedzią i konferencją na spotkanie grupy charyzmatycznej do Lalik.

 
 
2016.03.12           Br. Innocenty pojechał dzisiaj na cały dzień spowiadać do Sopotni Wielkiej natomiast br. Boguchwał najpierw wziął udział w pogrzebie śp. Jana Zowady w Koniakowie Potem przyjmował w domu gości (Genka Popendę z osobami towarzyszącymi) a po południu pojechał do Orzesza Zawiści gdzie już dzisiaj wieczorem rozpoczął rekolekcje parafialne i szkolne.

 
 
2016.03.13           Piąta Niedziela Wielkiego Postu. Kolejna niedziela w miarę spokojna. Można odpocząć i nabrać sił na następny tydzień pracy.

 
 
2016.03.14           Dzisiaj dowiedzieliśmy się o śmierci p. Pawła Juroszka, taty p. Jadzi Juroszek naszej dobrodziejki. Pan Paweł też by ł wielkim dobrodziejem Kościoła. Przez wiele lat aż po dzień dzisiejszy w swoim domu udzielał gościny grupom młodzieży oazowej w czasie letnich wakacji. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

 
 
2016.03.15           Dzisiaj w nasze progi zawitała grupa 30 osób, głównie młodzieży z Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Rybniku, które pod opieką ks. Płonki odbywają swoje rekolekcje przed bierzmowaniem w Domu Rekolekcyjnym EMAUS w Koniakowie.

 
 
2016.03.16           Br. Innocenty pojechał dzisiaj do Jeleśni aby pomóc w spowiedziowym przygotowaniu tamtejszej parafii na zbliżające się Święta Wielkanocne. Wieczorem z rekolekcji w Orzeszu Zawiści wrócił br. Boguchwał.

 
 
2016.03.17           Wcześnie rano br. Boguchwał z grupą ok. 20 osób pojechał na pielgrzymkę do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny do Zabawy koło Tarnowa. Przywiózł stamtąd relikwie Błogosławionej ofiarowane naszej Pustelni przez Biskupa Tarnowskiego za pośrednictwem Kustosza Sanktuarium. Br. Innocenty wziął udział w Istebnej w pogrzebie śp. Pawła Juroszka. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! W międzyczasie zwykłą pocztą (!!!) dotarła do nas przesyłka nadana w Rzymie przez Postulaturę Generalną Braci Mniejszych Konwentualnych zawierająca dwa pojemniczki z relikwiami św. Męczenników z Pariacoto. Osobno relikwie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv i osobno relikwie bł. Michała Tomaszka OFMConv. Br. Boguchwał doczekał się w końcu relikwii jednego ze swoich patronów, gdyż ze chrztu św. nosi imię Zbigniew. I to akurat na przypadające jutro jego imieniny zakonne.

 
 
2016.03.18           Dzisiaj nasz ojciec senior br. Boguchwał obchodził swoje imieniny zakonne. Ranna Eucharystia zgromadziła licznych naszych wiernych a p. Hela Kohutowa – jak zwykle – przyniosła – i jak zwykle – SUPER TORT. Po Mszy św. odbyła się więc uroczysta rekreacja z wiernymi. Na obiad zjechali się współbracia z Jabłonkowa i z Cieszyna. Niestety zabrakło braci z Koszarawy-Bystrej którzy są zawaleni pracą wielkopostną ;-) Z racji piątku br. Innocenty zaserwował tym razem pstrągi, które jednak się zbuntowały i nie chciały się dopiec w pierwszym podejściu. Trzeba było je wrócić do piekarnika by nie męczyć podniebienie pstrągowym sushi ;-)

 
 
2016.03.19           Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Z racji tej uroczystości pojechaliśmy z życzeniami do p. Józefa Sikory, Fundatora naszego Domu. Zastaliśmy go w jego Pizzerii u Józefa na Beskidzie gdzie zostaliśmy też ugoszczeni wyśmienitą pizzą. Wieczorem br. Boguchwał pojechał na spotkanie swojego kręgu Domowego Kościoła natomiast br. Innocenty do Istebnej na spotkanie modlitewne grupy wsparcia dla osób walczących z nałogiem.

 
 
2016.03.20           Szósta Niedziela Wielkiego Postu. U progu Wielkiego Tygodnia w Niedzielę Męki Pańskiej zostaliśmy zaproszeni na obiad do p. Małyjurków do Koniakowa na Dachtony. Po uroczystym i pełnym braterskiej atmosfery obiedzie br. Boguchwał szybko wrócił do domu aby przyjąć kolejnych gości z okazji swoich imienin. Tym razem była to Mama z rodzeństwem i rodzinami.

 
 
2016.03.21           Wielki Poniedziałek. Tradycyjną już Drogę Krzyżową w naszym domu odprawił tym razem br. Boguchwał.

 
 
2016.03.22           Wielki Wtorek. Ponownie prowadzącym Drogę Krzyżową był br. Boguchwał. Br. Innocenty udał się do Jabłonkowa aby przygotować Siostry do Świąt Wielkanocnych.

 
 
2016.03.23           Wielka Środa. Przyjechał dzisiaj do nas br. Ulryk Knesz z Katowic-Panewnik, alumn naszego seminarium. Spędzi z nami okres świąteczny. Br. Boguchwał pojechał przygotować przez spowiedź do Świąt Wielkanocnych siostry w Kamesznicy i Żabnicy.

 
 
2016.03.24           Triduum Paschalne – Wielki Czwartek. Drogę Krzyżową w naszym domu poprowadził jak dotychczas br. Boguchwał. Tak jak to było wcześniej ustalone w obrzędach wielkoczwartkowych, we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej br. Boguchwał wraz z br. Ulrykiem wzięli udział w Jaworzynce natomiast br. Innocenty w Koniakowie.

 
 
2016.03.25           Triduum Paschalne – Wielki Piątek. Do południa br. Boguchwał pojechał spowiadać dzieci do Jaworzynki. Po południu, podobnie jak wczoraj br. Boguchwał wraz z br. Ulrykiem pojechali do Jaworzynki a br. Innocenty do Koniakowa.

 
 
2016.03.26           Triduum Paschalne – Wielka Sobota. Rano, po poprowadzonej przez siebie drodze krzyżowej br. Boguchwał pojechał na spowiedź do Jaworzynki a br. Innocenty do Ustronia aby wyspowiadać tamtejsze Siostry Boromeuszki. Wieczorem podobnie jak w dni poprzednie podzieliliśmy się pomiędzy Jaworzynkę i Koniaków. Zarówno w Koniakowie jak i w Jaworzynce na zakończenie Wigilii Paschalnej odbyła się Procesja Rezurekcyjna.

 
 
2016.03.27           Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W odróżnieniu od lat ubiegłych te Święta spędziliśmy w zaciszu domowym.

 
 
2016.03.28           Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy. Po rannej Mszy św. br. Boguchwał pojechał na swoje poświąteczne.

 
 
2016.03.29           Wtorek w Oktawie Wielkanocy. Br. Boguchwał wrócił na obiad z wyjazdu poświątecznego a po obiedzie wyjechał do rodzonego brata i jego rodziny z życzeniami br. Innocenty.

 
 
2016.03.30           Środa w Oktawie Wielkanocy. Po obiedzie br. Boguchwał odwiózł br. Ulryka do rodzinnego domu. Br. Innocenty wrócił wieczorem z poświątecznego wyjazdu.

 
 
2016.03.31           Czwartek w Oktawie Wielkanocy. W tym dniu tradycyjnie w naszym istebniańskim dekanacie odbywa się tzw. Konwent Wielkanocny czyli doroczne spotkanie księży dekanatu w czasie którego chcemy modlić się za zmarłych współbraci w kapłaństwie i cieszyć się wspólnotą braterskiego stołu. Tym razem miejscem naszego spotkania był kościółek na Mlaskawce a spotkanie braterskie odbyło się na plebani na Stecówce. Przy okazji również dowiedzieliśmy się o postępach w budowie i wyposażaniu odbudowywanego kościółka parafialnego na Stecówce.
 

 
2016.04.01           Piątek w Oktawie Wielkanocy. Dzisiaj swoje imieniny zakonne obchodzi br. Hugon Prochoń dlatego obaj udaliśmy się do Koszarawy aby świętować wraz z nim.

 
 
2016.04.02           Sobota w Oktawie Wielkanocy. Pierwsza sobota miesiąca to oczywiście spotkanie koniakowskiej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w którym wziął udział br. Innocenty. Dzisiaj też w Katowicach Panewnikach odbyły się święcenia kapłańskie i diakonatu naszych współbraci.

 
 
2016.04.03           Niedziela w Oktawie Wielkanocy. Biała Niedziela. Uroczystość Miłosierdzia Bożego. Br. Innocenty udał się dzisiaj do Radzionkowa aby wziąć udział we Mszy św. prymicyjnej naszego współbrata, Metodego Misia.

 
 
2016.04.04           Dzisiaj w związku z tym iż 24 marca wypadało w wielkim Tygodniu obchodzimy w tym roku Uroczystość Zwiastowania NMP. Br. Boguchwał po obiedzie udał się do Cieszyna aby tam wziąć udział w swoich dorocznych rekolekcjach zakonnych. Głosić je będzie br. Bogdan Kocańda OFMConv ze wspólnoty w Rychwałdzie.

 
 
2016.04.06           Dzisiaj w nasze gościnne progi zawitała na krótki trzydniowy rekolekcyjny pobyt p. Alicja z Katowic. W południe br. Innocenty w Koniakowie wziął udział w pogrzebie taty ks. Marka Białożyta SCJ.

 
 
2016.04.08           Br. Boguchwał dalej na rekolekcjach w Cieszynie natomiast br. Innocenty pojechał do Jabłonkowa wyspowiadać Siostry Elżbietanki. Wieczorem po kolacji wyjechała p. Alicja.

 
 
2016.04.09           Dzisiaj swoje imieniny zakonne obchodzi w Katowicach-Panewnikach br. Dymitr Żeglin, Wikariusz naszej Prowincji Zakonnej. Br. Innocenty pojechał do Katowic aby złożyć mu życzenia. Po południu ze swoich rocznych rekolekcji zakonnych wrócił br. Boguchwał.

 
 
2016.04.10           Trzecia Niedziela Wielkanocna. Szósta rocznica katastrofy smoleńskiej. Dzień ten spędziliśmy przy ołtarzu, na modlitwie i w zadumie, dalecy od kłótni które toczą się w tzw. szerokim świecie.

 
 
2016.04.11           Kolejny raz zawitaliśmy do Koniakowa do p. Dagmary Czubajowej zaproszeni na kolację.

 
 
2016.04.13           Dzięki współpracy z br. Symplicjuszem Sobczykiem z Jabłonkowa oraz br. Eliaszem Brannym z Pragi Czeskiej doszedł dzisiaj do skutku wyjazd br. Innocentego do Pragi po relikwie błogosławionych męczenników Bedrzicha i Towarzyszy. Zginęli oni w 1611 roku zabici przez rozwydrzony tłum który wdarł się do klasztoru przy kościele Panny Marii Śnieżnej. Zostali oni zaliczeni w poczet świętych i błogosławionych w Pradze 13 października 2012 r.
Oto co pisze o Błogosławionych oraz ich męczeństwie internetowa Wikipedia:

Geneza męczeństwa. Czechy za cesarza Rudolfa II. Rudolf Habsburg był cesarzem i królem czeskim w latach 1576-1611. Był również arcyksięciem Austrii i zarządzał Śląskiem. Na tron wstąpił po śmierci swojego ojca Maksymiliana Habsburga. Spory z członkami rodziny, przede wszystkim z bratem Maciejem Habsburgiem, wpłynęły na decyzję przeniesienia się wraz z dworem do Pragi w 1583. Cesarz nigdy się nie ożenił. Krewni dążyli do pozbawieni go władzy. Na kilka lat przed wydarzeniami praskimi zadecydowano, iż jego tron przejmie brat Maciej. W okresie tym cesarstwem targały tumulty religijne. Gdy w 1607 doszło, w Donauwörth w Bawarii, do napadu protestanckich mieszczan na katolików podczas procesji Bożego Ciała i profanacji, cesarz Rudolf wydał na miasto dekret o banicji. Jego wykonawcą został Maksymilian I Wittelsbach, władca Bawarii. W ciągu dwudziestu lat jezuici zrekatolicyzowali miasto. Z kolei w 1609 cesarz wydał List majestatyczny, w którym zatwierdził tzw. konfesję czeską, właściwie oddającą w ręce protestanckie Uniwersytet Praski oraz zapewniającą szereg praw defensorom, czyli rzecznikom społeczności protestanckiej. Katolicka szlachta i duchowni dążyli jednak do odzyskania wpływów w Czechach i na terenach znajdujących się pod bezpośrednim zwierzchnictwem Rudolfa. W 1611 do Czech wkroczyły wojska biskupa Leopolda z Pasawy. Krok ten zaskoczył nawet katolików czeskich i rezydującego w Pradze nuncjusza. Maruderzy ograbili w Pradze szereg świątyń, zarówno katolickich jak i protestanckich. Nie przekroczyli jednak Wełtawy i nie zdobyli Starego i Nowego Miasta. Problemy finansowe zmusiły biskupa Pasawy do wycofania swoich wojsk.

Wydarzenia 15 lutego 1611. Armii pasawskiego biskupa przeciwstawiło się czeskie wojsko zaciężne. Czesi uniemożliwili zdobycie stolicy i doprowadzili do rozproszenia wojsk niemieckich. Za najazd nie odpowiadali w żaden sposób lokalni katolicy. Rozpowszechniano jednak kłamliwe opinie, oskarżające m.in. klasztory, które jakoby miały udzielać gościny najeźdźcom i zaopatrywać ich w broń. Przeciwko klasztorom w Pradze obrócili się, ściągający do stolicy, wieśniacy i mieszkańcy miasteczek. Najpierw zamordowano dwóch augustianów. W obronie franciszkanów z Kościoła św. Jakuba stanęli rzeźnicy z siekierami w ręku, chociaż byli luteranami. Jezuitów obroniły oddziały zaciężnego wojska czeskiego. We wtorek, 15 lutego 1611, wikariusz klasztoru franciszkańskiego przy kościele Matki Bożej Śnieżnej, Fryderyk Bachstein zakazał zakonnikom opuszczać klasztor. Około 11:00 klasztor i kościół zostały otoczone przez grupę ok. 700 napastników. Ich przywódcą był, pochodzący z Berouna, awanturnik Matouš Hovorčovský. Uzbrojeni wtargnęli do świątyni, której brama pozostawała otwarta od wczesnych godzin rannych. Najpierw zamordowano dwóch kapłanów i brata laika. Pochodzący z Hiszpanii o. Jan Martínez zginął podczas próby ukrycia cyborium z Najświętszym Sakramentem. Hostie zostały sprofanowane. Drugi kapłan, Włoch o. Bartłomiej Dalmasoni, został zaatakowany, gdy wychodził z konfesjonału w kaplicy św. Michała (obecnie Najświętszej Maryi Panny). Następnie zabito zakrystiana, również Włocha, Jana Rode, który szukał schronienia w depozycie obok zakrystii. Napastnicy, którzy chcieli wedrzeć się na teren klasztoru, zastali zamkniętą bramę, która wytrzymała godzinę zanim zdołano ją wyłamać. W klasztorze schwytano czterech zakonników. Pierwszym był kucharz, brat Krzysztof, pochodzący z Holandii. Jako drugi został pojmany brat o profesji czasowej Klemens ze Szwabii, który przygotowywał stoły w refektarzu. Na drugim piętrze zabito diakona Hieronima z Mediolanu, który z otwartymi ramionami modlił się przed ołtarzem Matki Bożej. W końcu napastnicy znaleźli leżącego w łóżku w infirmerii Francuza o. Szymona. Na poddaszu kościoła ukrywał się wikary konwentu o. Bedřich Bachstein (pol. Fryderyk), zastępujący nieobecnego gwardiana Belga, Idziego Smouda. Bedřich został zabity wraz z kucharzem, br. Emanuelem i dwoma nowicjuszami Janem i Antonim. Ci czterej męczennicy pochodzili z Czech. Ich ciała zrzucono przez otwór w suficie na środek kościoła. Ostatnim miejscem, gdzie szukali schronienia prascy franciszkanie, była wieża kościelna. Ukrywali się w niej trzej bracia: subdiakon z Włoch Kasper Daverio, kleryk Jakub z Augsburga i Jan Dydak niewiadomego pochodzenia. Wszystkich trzech zabito, a ich ciała zrzucono po stromym dachu na dziedziniec klasztorny, gdzie jeszcze przebito je włóczniami. Napastnicy ograbili klasztor. Nie oszczędzono naczyń i szat liturgicznych. Rozkradziono bibliotekę, profanując nawet groby. Obnażone i okaleczone ciała zakonników pochowano dopiero w sobotę 18 lutego. O pochówek postarały się dwie szlachcianki: Maksymiliana, żona burgrabiego Adama ze Sternbergu i Anna, wdowa po wicekanclerzu królewskim Henryku Písnicy. Ciała franciszkanów pochowano w pobliżu bramy w krużgankach klasztornych. W kwietniu 1611 sąd praski skazał czternastu napastników. Zostali straceni.

Proces beatyfikacyjny. W pięć lat po męczeńskiej śmierci 14 braci praskich, arcybiskup Jan Lohelius (1549-1622) kazał ekshumować ich ciała i przenieść do wspólnego grobu w jednej z kaplic w kościele Matki Bożej Śnieżnej w Pradze. Okazało się, iż ciała zakonników uległy tylko niewielkiemu rozkładowi. Relikwie zachowały się w kaplicy – obecnie św. Michała – pod ołtarzem św. Piotra z Alkantary, który ufundowano w 2. poł. XVII w. Prywatny kult mieszkańców Pragi nigdy nie wygasł. Pierwsze kroki w celu przeprowadzeniu procesu beatyfikacyjnego podjęto w latach 70. XVII w. Wciąż jednak napotykano na różnego rodzaju trudności. Kolejny proces prowadzony w latach 1907-1910 również nie doczekał się szczęśliwego zakończenia. Dopiero akta procesu diecezjalnego, przeprowadzonego w latach 1933-1944, udało się przesłać do Rzymu 13 października 1947. Wówczas doczesne szczątki męczenników ponownie ekshumowano i zbadano. Opisano również historię kultu. Sytuacja polityczna wpłynęła na zamrożenie prac związanych z procesem beatyfikacyjnym. Kolejne starania podjęto w 1989. Proces beatyfikacyjny wznowiono w 1992. Za prace związane z przygotowaniem odpowiednich dokumentów procesowych odpowiedzialny był polski franciszkanin z Prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach o. dr Polikarp Nowak OFM. W 2004 opublikowano w Rzymie Positio super Martyrio. Beatyfikacji w praskiej katedrze przewodniczył, 13 października 2012, prefekt watykańskiej Kongregacji do Spraw Świętych, kard. Angelo Amato.

Lista męczenników. Wśród męczenników praskich było 4 Czechów, 4 Włochów, 3 Niemców, Hiszpan, Francuz i Holender: kapłani: Fryderyk (Bedřich) Bachstein, wikary domu (pochodził z Horní Pěna koło Jindřichův Hradec), Jan Martínez, ekonom (Hiszpan), Szymon, jałmużnik (Francuz), Bartłomiej Dalmasoni (Włoch z Ponte San Pietro). Bracia zakonni: Krzysztof Zelt, starszy kucharz (Holender), Jan Dydak; Emanuel, młodszy kucharz, Jan Bodeo. Seminarzyści (klerycy) i nowicjusze: Hieronim hrabia na Arese, diakon (Włoch), Kasper Daverio, subdiakon (Włoch), Jakub z Augsburga, minorysta (Niemiec), Klemens ze Szwabii, minorysta (Niemiec), Jan, nowicjusz i Antoni, nowicjusz.

 
 
2016.04.15           Br. Boguchwał pojechał dzisiaj do Kamesznicy i Żabnicy aby wyspowiadać Siostry. Prosto od Sióstr pojechał do Ustronia aby dokonać przeglądu serwisowego szarej Pandy. Wieczorem pojechał odebrać z dworca kolejowego w Jablunkov-Navsi br. Innocentego.

 
 
2016.04.16           Dzisiaj odbyła się w naszym domu kolejna Kapituła Domowa. Tradycyjnie przystąpiliśmy do niej po obiedzie. Na początku został odczytany i podpisany protokół z ostatniej kapituły. Przede wszystkim czas kapituły zajęła relacja br. Innocentego z wyjazdu do Pragi czeskiej po relikwie bł. Bedrzicha i Towarzyszy męczenników z 1611 r. Br. Innocenty poinformował również o odpowiedzi jaką otrzymał od Sióstr Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik. Warunki jakie Siostry stawiają, aby można było otrzymać relikwie I stopnia św. Siostry Faustyny są wyjątkowo wyśrubowane i raczej nasza wspólnota nie kwalifikuje się do ich otrzymania. Niemniej jednak postanowiono spróbować i wysłać – według informacji od Sióstr – odpowiednie pismo skierowane na ręce Matki Generalnej do Łagiewnik. A co będzie dalej – zobaczymy. Dalej w temacie relikwii br. Innocenty poinformował, iż niestety urwał się kontakt z polskimi kapucynami, którzy mieli ewentualnie pośredniczyć w sprowadzeniu relikwii św. Pio z Petrelciny. W związku z tym podjęto decyzję, że odczekamy jeszcze jakiś czas i ewentualnie podejmiemy starania o sprowadzenie relikwii za pośrednictwem ks. Damiana Suszki, proboszcza w Kobiórze, który kiedyś w przygodnej rozmowie z br. Innocentym zasugerował, iż mógłby się podjąć takiego pośrednictwa. W ramach wolnych głosów br. Boguchwał poinformował, iż grupa osób udających się w tym roku z Koniakowa, Jaworzynki oraz Istebnej na IV Pielgrzymkę Pieszą z Hałcnowa do Łagiewnik zaproponowała mu udział w pielgrzymce w roli ich duszpasterza. W toku dyskusji zgodziliśmy się, iż byłoby to dobrą formą franciszkańskiego apostolstwa z naszej strony. Jeśli więc zdrowie pozwoli i kondycja dopisze, br. Boguchwał pójdzie razem z innymi pielgrzymami do Łagiewnik. Br. Innocenty poinformował także, że z pożyczki zaciągniętej w naszej Kurii prowincjalnej na grudniowy zakup używanego samochodu Panda zostało do spłaty 7000 zł, jednak przed samymi Świętami Wielkanocnym otrzymał telefon od Wikariusza i Ekonoma naszej Prowincji, br. Dymitra Żeglina, który go poinformował, iż podjęto decyzję, że dług zostanie zamieniony w dotację dla naszego domu. Niniejszym więc nasz dom nie posiada już żadnego zadłużenia wobec nikogo. Kapituła zakończyła się modlitwą za zmarłych współbraci i błogosławieństwem udzielonym przez br. Innocentego.

 
 
2016.04.17           Czwarta Niedziela Wielkanocna. Podczas rannej Mszy św. świętowaliśmy kolejne urodziny Pawła „Pawełka” Haratyka, tegorocznego maturzysty z Wielkiego Potoku. Po obiedzie br. Innocenty wyjechał do Krakowa na trzydniowe spotkanie formacyjne braci.

 
 
2016.04.19           Prosto z Krakowa br. Innocenty pojechał dzisiaj do Ustronia aby wyspowiadać tamtejsze Siostry Boromeuszki.

 
 
2016.04.20           Br. Innocenty pojechał dzisiaj z życzeniami do swojego bratanka do Zatoru.

 
 
2016.04.21           Wcześnie rano br. Boguchwał wyjechał do Katowic na kontrolę do Laryngologa.

 
 
2016.04.22           Dzisiaj zawitał do nas ks. Jacek Pawlus, kapelan Zakładu Karnego w Jastrzębiu. Po obiedzie zaś na trzy dni przyjechała p. Wanda Kiołbasa wraz ze swoją rodzoną siostrą. Wieczorem br. Boguchwał wziął udział w kolejnym spotkaniu swojego kręgu Domowego Kościoła.

 
 
2016.04.23           Uroczystość Św. Wojciecha, Patrona Polski. Dzisiaj pojechaliśmy obaj na wielokrotnie przekładany obiad do p. Gorzołków na Wielki Potok. Wieczorem br. Innocenty wziął udział w Istebnej na plebani w spotkaniu modlitewnym grupy wsparcia dla osób walczących z nałogiem.

 
 
2016.04.24           Piąta Niedziela Wielkanocna. Dzisiaj zawitał do nas br. Syrach Janicki i o godz. 11.30 celebrował Mszę św. w intencji małżonków Lubaczewskich z okazji 4 rocznicy ich ślubu. Po Mszy św. Małżonkowie zaprosili nas na obiad do swojego domu do Koniakowa.

 
 
2016.04.25           Dzisiaj br. Innocenty miał wymienić opony z zimowych na letnie ale niestety w nocy spadł śnieg i doszliśmy do wniosku że lepiej jeszcze z tym poczekać z tydzień albo dwa. Wieczorem br. Innocenty pojechał do Zaborza aby w tamtejszym kościele parafialnym celebrować Mszę św. w intencji jednej z sióstr, jubilatki z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Po Mszy św. odbyło się braterskie spotkanie w salkach pod kościołem.

 
 
2016.04.26           Dzisiaj br. Boguchwał pojechał do Lalik na pogrzeb a stamtąd od razu do Koszarawy aby pomóc tamtejszym współbraciom w duszpasterstwie. Będzie tam odprawiał również jutro rano. Br. Innocenty wieczorem wziął udział w spotkaniu swojego kręgu Domowego Kościoła.

 
 
2016.04.28           Dzisiaj wieczorem br. Innocenty wziął udział w spotkaniu z ks. Dziekanem, Proboszczem parafii koniakowskiej, ks. Kan. Jerzym Kierą. Spotkanie miało być relacją ze spotkania dziekanów z ks. Bp Ordynariuszem a na miejscu okazało się, że jest połączone z kolacją imieninową ks. Dziekana. W pierwszej części była kolacja a później przeszliśmy do spraw oficjalnych. Rozpoczęła je konferencja br. Innocentego, który pełni obowiązki Ojca Duchownego Dekanatu na temat dorocznych rekolekcji kapłańskich. Tematyka obracała się wokół zbliżających się Światowych Dni Młodzieży oraz bieżących spraw diecezji i dekanatu.

 
 
2016.04.29            Br. Boguchwał po porannej Mszy św. pojechał do Kamesznicy i do Żabnicy aby wyspowiadać Siostry. W tym samym celu br. Innocenty pojechał do Jabłonkowa.

 
 
2016.04.30           Dzisiaj br. Boguchwał, pełen zapału, wyruszył na pieszą pielgrzymkę z Hałcnowa do Łagiewnik. Br. Innocenty po śniadaniu zawiózł go do Koniakowa do p. Legierskich skąd razem z nimi pojechał do Hałcnowa. Tam po Mszy św. o 12 wraz z innymi pielgrzymami ruszył na trasę. Życzymy mu szczęśliwej drogi. Pod wieczór w naszej kaplicy Mszę św. w intencji swojego taty (który obchodził 60-tą rocznicę urodzin) sprawował pochodzący z Istebnej ks. Jarosław Bielesz.

 
 
2016.05.01           Szósta Niedziela Wielkanocna. Rano na Mszę św. przyjechał br. Symplicjusz Sobczyk z Jabłonkowa aby zastąpić br. Boguchwała. On też wygłosił płomienną niedzielną homilię. Będzie zastępował br. Boguchwała kolejne jeszcze dwa dni. Bezpośrednio po Mszy św. odbyło się krótkie nabożeństwo majowe, które będziemy odprawiać codziennie po Mszy św. przez cały miesiąc maj. Pod wieczór zawitał do nas na nocleg. ks. Zbigniew Kocoń, Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na ul. Granicznej w Katowicach i diecezjalny duszpasterz Róż Różańcowych.

 
 
2016.05.02           Po rannej Mszy św., nabożeństwie majowym i kawie w towarzystwie ks. Zbigniewa i br. Symplicjusza br. Innocenty pojechał do Katowic-Panewnik na imieniny do naszego Ministra Prowincjalnego, Antonina Brząkalika.

 
 
2016.05.03           Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W naszym domu uroczystą poranną Mszę św. sprawował br. Symplicjusz a kaznodzieją był br. Innocenty. We Mszy św. wzięli udział Polacy z Republiki Czeskiej, „patrioci z Zaolzia”, których przywiódł ze sobą br. Symplicjusz. Na 11 udał się on również do Jaworzynki na Zapasieki aby wziąć udział w uroczystej Mszy św. odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Mszy tej przewodniczył i baaardzo płomienne kazanie wygłosił emerytowany dziekan mikołowski, ks. Jerzy Mrukwa. Po Mszy św. celebransi zostali zaproszeni na uroczysty obiad w salkach pod kaplicą. Wieczorem br. Innocenty pojechał do Koniakowa do p. Legierskich aby odebrać br. Boguchwała wracającego z pielgrzymki.

 
 
2016.05.04           Dzisiaj po raz kolejny wyjechaliśmy do Koszarawy aby tam wziąć udział w dniu skupienia. Poprowadził go tradycyjnie tamtejszy gwardian br. Anioł Zieliński. Dzień skupienia zakończył się wspólnym obiadem w którym wzięli udział również nasi postulanci ze swym magistrem br. Walentym Piechaczkiem, którzy w Koszarawie przebywają na tygodniowym wypoczynku.

 
 
2016.05.05           Rano po śniadaniu br. Innocenty pojechał do Jaworzynki aby spotkać się z ks. Proboszczem Stanisławem Pindlem i omówić sprawę długofalowej pomocy duszpasterskiej. Zapełniono kalendarz aż do końca września. Potem br. Innocenty udał się do Istebnej i wymienił opony w szarej Pandzie z nadzieją, iż chociaż temperatury w nocy i o poranku są jeszcze dosyć niskie, to jednak może śnieg już nie spadnie i będzie można bezpiecznie podróżować. Po obiedzie odbyła się w naszym domu kolejna kapituła domowa. Kapituła zakończyła się modlitwą za zmarłych współbraci i błogosławieństwem udzielonym przez br. Innocentego. Po południu br. Boguchwał pojechał do Koniakowa aby z racji pierwszego czwartku miesiąca pomóc w spowiadaniu dzieci. Wieczorem br. Innocenty wziął udział w spotkanie koniakowskiej Rady Wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, które odbyło się w domu p. Legierskich.

 
 
2016.05.06           Dzisiaj br. Innocenty pojechał do Suszca aby tam wziąć udział w pogrzebie taty naszego współbrata, Bazylego Skaźnika. Potem pojechał do Ustronia do Sióstr Boromeuszek aby udzielić posługi konfesjonału. Br. Boguchwał wieczorem pojechał do Koniakowa aby wziąć udział w Godzinie Świętej spowiadając dorosłych koniakowian.

 
 
2016.05.07           O świcie br. Boguchwał pojechał do Mysłowic na pogrzeb. W południe do naszego domu zawitali nasi współbracia postulanci ze swym wychowawcą br. Walentym Piechaczkiem. Odprawili Mszę św. w naszej kaplicy domowej i później odbyło się spotkanie braterskie przy naszym grillu. Wieczorem br. Innocenty pojechał do koniakowa na spotkanie comiesięczne tamtejszej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

 
 
2016.05.08           Siódma Niedziela Wielkanocna. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Odpust w kościele parafialnym w Istebnej: Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza Wstępującego Do Nieba – Tak brzmi pełny tytuł istebniańskiej Parafii. Br. Boguchwał od wczorajszego wieczoru głosi kazania i zbiera kolektę w Koniakowie. Br. Innocenty po odprawieniu Mszy św. w domu pojechał na odpustowy obiad do Istebnej po drodze zahaczając o Małysze gdzie udzielił komunii św. chorym. Po obiedzie odpustowym br. Innocenty wyruszył od razu w drogę do podpoznańskich Woźnik gdzie u współbraci bratniej prowincji św. Franciszka z Asyżu odbędzie swoje doroczne rekolekcje zakonne.

 
 
2016.05.09           Uroczystość św. Stanisława ze Szczepanowa, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski. Wieczorem br. Boguchwał wziął udział w spotkaniu księży dekanatu istebniańskiego z ks. bp Piotrem Gregerem. Spotkanie było poświęcone zbliżającej się wizytacji parafialnej (ma się to dokonywać w październiku).

 
 
2016.05.10           Zawitał do nas na swoje zakonne rekolekcje br. Franciszek Warchoł z reformackiej prowincji Matki Bożej Anielskiej, z Chełma Lubelskiego. Będzie on z nami aż do poniedziałku.

 
 
2016.05.12           Br. Boguchwał pojechał dzisiaj do Kamesznicy i do Żabnicy aby wyspowiadać tamtejsze Siostry.

 
 
2016.05.13           Dzisiaj mija trzynasta rocznica rozpoczęcia remontu naszego domu w Jaworzynce na Śliwkuli. Wieczorem br. Boguchwał pojechał do kościoła na Trzycatku aby zastąpić tamtejszego ks. Proboszcza.
 Ciąg dalszy nastąpi wkrótce

Oglądaj w Galerii   Kronika - Wpisy Gości

 

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego